Liście chrzanu to nie tylko popularny dodatek do potraw, ale również skarb natury, który kryje w sobie wiele tajemnic. Jego moc i korzyści zdrowotne są niezwykle fascynujące i zachęcają do bliższego poznania. Jakie właściwości posiadają liście chrzanu i jak możemy z nich skorzystać? W tym artykule odkryjemy wszystkie sekrety tego aromatycznego zioła oraz dowiemy się, dlaczego warto go mieć na swojej liście ulubionych produktów.
Chrzan
Chrzan jest wieloletnią rośliną należącą do rodziny kapustowatych. Ludowe nazwy: warzęcha, warzucha. Łacińska nazwa Armoracia wywodzi się z celtyckiego ar-blisko oraz more-morze, czyli roślina rosnąca blisko morza.
Z czasem chrzan stał się bardzo popularny, choć głównie ze względu na aromatyczny i smaczny korzeń.
Jednak praktyczne zastosowanie znalazł nie tylko korzeń chrzanu, który jest dziś powszechnie stosowany jako przyprawa, ale także liście.
Liście chrzanu
Zielone liście chrzanu wyróżniają się spośród innych ogromną ilością składników odżywczych. Zawierają witaminy z grupy B. także C, E i PP. Ponadto mają dużo siarki, jodu, żelaza, potasu, wapnia, magnezu, selenu, a także duże stężenie kwasu askorbinowego. Więcej niż cytryna i czarna porzeczka.
Obecność substancji lotnych pozwala na użycie liści chrzanu do ochrony przed szkodliwymi mikroorganizmami. Stężenie tych substancji jest tak wysokie, że nawet suszone liście mają działanie bakteriobójcze.
Właściwości lecznicze liści chrzanu pozbawiają niebezpiecznego dla zdrowia nagromadzenia soli w organizmie. Aby ich użyć, wykonaj następującą procedurę.
Okłady z liści chrzanu
Przed pójściem spać weź 2 duże liście chrzanu, zanurz je we wrzącej wodzie, odczekaj chwilę, a następnie przyłóż na plecy i owiń bandażem lub chustką. Możesz odczuwać lekkie pieczenie, to jest normalnie.
Rano delikatnie odwiąż tkaninę i usuń liście. One wchłonęły nadmiar soli z organizmu. Jeśli było jej dużo, będą się rozpadać. Określ, w których częściach ciała masz najwięcej soli. Powtarzaj procedurę z kompresem dotąd, aż sól przestanie pojawiać się na liściach.
Ogólnie rzecz biorąc, liście chrzanu są wyjątkowe, ponieważ wydobywają sól bezpośrednio przez pory skóry. Nie bez powodu często uzdrowiciele na wsiach, zielarki czy znachorzy stosowali zabieg z liśćmi chrzanu.
Nalewka z liści chrzanu
Nalewka z liści chrzanu pomaga w bólu pleców i stawów. „Lekarstwo” robi się z liści. Po prostu wypełnia się nimi ciasno szklany słój i napełnia alkoholem (wódką). Mieszaninę odstawia się na conajmniej 7 dni w ciemnym, chłodnym miejscu, po czym należy ją wcierać w obolałe miejsca. Eliminuje ból stawów.
Napar z suchych lub świeżych liści chrzanu
Napar z liści chrzanu wspomaga leczenie nieżytów układu oddechowego i chorób alergicznych. Jest tez pomocny w terapii chorób reumatycznych i skórnych. Bardziej wartościowy jest napar ze świażych liści.
Macerat z liści chrzanu
Ze świeżych liści można przygotować macerat: 2 łyżki zmielonych liści na 1 szklankę chłodnej przegotowanej wody. Zalewamy liście odstawiamy na 6 godzin, przecedzamy.
Można pić 2 razy dziennie po 1 szklance maceratu. Jeśli chcemy pić macerat zimą należy całe liście zamrozić i macerować letnią wodą po uprzednim rozdrobnieniu.