Jeśli pomimo ciągłego sprzątania Twój dom jest stale zakurzony, problem może być nieco głębszy.
W Twoim domu znajduje się wiele ukrytych źródeł kurzu, które mogą długo pozostawać nietknięte. Jeśli zauważasz nasilenie reakcji alergicznych lub poczujesz, że czystość w Twoim domu odbiega od pożądanej, to może czas na dokładniejsze sprzątanie i pozbycie się zalegającego kurzu. Eksperci podzielili się wskazówkami, jak to zrobić.
Skąd się bierze kurz w domu
Skóra ludzka i zwierzęca, włosy i sierść: Cząsteczki skóry ludzkiej i zwierzęcej są jednym z głównych źródeł kurzu w domu. Cząsteczki niewidzialne dla oka skóry unoszą się w powietrzu i opadają na różne powierzchnie.
Parowanie: Podczas rozprzestrzeniania się para wodna może przenosić drobne cząsteczki brudu, tłuszcze i inne cząstki.
Pyłki roślinne: Mikroskopijne cząstki z roślin, pyłków kwiatowych, grzybów i pleśni. Te cząstki unoszone są w powietrzu i opadają na różne powierzchnie.
Papier i tkaniny: Papier, tkaniny i inne materiały włókniste, które zawierają naturalne włókna, które się rozpadają tworząc kurz.
Zanieczyszczenia z powietrza z zewnątrz: Cząstki pyłu, spalin, pyłków roślin i inne cząstki brudu z powietrza z zewnątrz mogą przedostać się do wnętrza domu przez otwarte okna i drzwi.
Dlaczego gromadzi się nadmierna ilość kurzu
Główną przyczyną dużej ilości kurzu w regularnie sprzątanym domu jest brak wentylacji. Jeśli dodać do tego dużo rzeczy, tkanin naturalnych i zakamarków, może to stworzyć sprzyjające warunki do gromadzenia się nie tylko kurzu, ale także roztoczy.
Roztocza żyją w materacach, poduszkach i tapicerce mebli. Jeśli nie posiadasz antyalergicznych poszewek na materace i poduszki, warto pomyśleć o ich zakupie. Pomogą zapobiegać pojawianiu się nowych roztoczy oraz łagodzą podrażnienia u osób cierpiących na alergie i astmę.
Stojące powietrze sprzyja osadzaniu się kurzu w miejscach, których sprząta się rzadziej.
Ogromna ilość kurzu zatrzymuje się na zasłonach, roletach czy żaluzjach. Podobnie dywany mogą gromadzić znaczną ilość kurzu. Ale mogą tez być ich źródłem zwłaszcza jeśli są stare i wykonane z materiałów naturalnych.
Nie zapomnij o swoich zwierzakach. Aby ograniczyć ilość powodowanych przez nie kurzu, warto ograniczyć ich dostęp do najbrudniejszych miejsc w domu i regularnie dbać o higienę kotów i psów, na przykład częściej je kąpiąc.
Jak sobie radzić z nadmiarem kurzu
Aby nie dopuszczać do gromadzenia się nadmiaru kurzu w domu, należy regularnie odkurzać i myć na mokro podłogę. Przecierać powierzchnie wilgotną szmatką, nie stosować szczotek, które tylko unoszą kurz w powietrze, a który potem z powrotem osiada na wszystkim. Trzeba też często prać pościel i ubrania, odkurzać dywany, często myć dzieci i zwierzęta domowe. Należy również, a może przede wszystkim zadbać o wentylację w domu.
Dodatkowo osoby uczulone powinny pozbyć się dywanów, zasłon, tapicerek z włosia, szczególnie naturalnego. Stawiać na antyalergiczne płaskotkane materiały, nie gromadzić książek, bibelotów lub trzymać je w szafkach za drzwiami.