Po zbiorze często zapominamy o krzewach porzeczek, podczas gdy to własnie teraz warto się o nie zatroszczyć, co będzie miało to duży wpływ na przyszłoroczne plony.
W okresie od lipca do sierpnia związują się pąki kwiatowe na nadchodzący rok, dlatego porzeczki w tym czasie wymagają pielęgnacji.
Oprócz profilaktycznego przycinania, spulchniania i podlewania roślin najważniejszym etapem pielęgnacji pożniwnej będzie nawożenie krzewów porzeczki. Po zakończeniu bowiem wyczerpującej misji wzrostu, wypuszczenia liści i wydania owoców ziemia pod krzakami jest pozbawiona wielu ważnych składników.
Najpierw jednak należy uporządkować krzewy usuwając stare suche gałązki i te pędy, które zagęszczają środek krzewu. Następnie ostrożnie odchwaszczamy glebę wokół krzewu i ją spulchniamy.
Kiedy przeprowadzić nawożenie po owocowaniu?
Nawożenie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy krzew wyda już wszystkie owoce. Porzeczki owocują różnie zależnie od regionu i odmiany, zatem na zabiegi pielęgnacyjne będzie to sierpień i wrzesień. Krzewy muszą zdążyć odżywić się, uformować pąki i wzmocnić się przed zimą.
Czym karmić porzeczki?
Po zakończeniu owocowania porzeczki potrzebują nawozów, które będą odpowiednim wsparciem, pobudzą korzenie do wchłaniania składników odżywczych z gleby, a także przygotują rośliny na nadchodzące chłody.
Poniżej przedstawiamy popularny i uniwersalny przepis, na który wszystkie bez wyjątku porzeczki dobrze reagują.
Będziesz potrzebować:
- 1 łyżka superfosfatu;
- 1 łyżka siarczanu potasu;
- 1 szklanka popiołu drzewnego;
- 10 litrów wody.
Wsyp popiół do wody i zaparzaj mieszankę przez jeden dzień. Dodaj granulki nawozu, wymieszaj aby pierwiastki się rozpuściły i podlej krzaki. Na jeden dorosły krzew wystarczy 2,5-3 litry takiej odżywki.
Środki ludowe
Spośród nawozów naturalnych bardzo dobrze sprawdzi się skórka ziemniaczana. Wystarczy zakopać obierki w rowku wykopanym wokół krzaka – porzeczkowego, gnijące skórki świetnie wzbogacą glebę w materię organiczną.