Ważne karmienie porzeczek po owocowaniu

Po zbiorze często zapominamy o krzewach porzeczek, podczas gdy to własnie teraz warto się o nie zatroszczyć, co będzie miało to duży wpływ na przyszłoroczne plony.

W okresie od lipca do sierpnia związują się pąki kwiatowe na nadchodzący rok, dlatego ​​porzeczki w tym czasie wymagają pielęgnacji.

Oprócz profilaktycznego przycinania, spulchniania i podlewania roślin najważniejszym etapem pielęgnacji pożniwnej będzie nawożenie krzewów porzeczki. Po zakończeniu bowiem wyczerpującej misji wzrostu, wypuszczenia liści i wydania owoców ziemia pod krzakami jest pozbawiona wielu ważnych składników.

Najpierw jednak należy uporządkować krzewy usuwając stare suche gałązki i te pędy, które zagęszczają środek krzewu. Następnie ostrożnie odchwaszczamy glebę wokół krzewu i ją spulchniamy.

Kiedy przeprowadzić nawożenie po owocowaniu?

Nawożenie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy krzew wyda już wszystkie owoce. Porzeczki owocują różnie zależnie od regionu i odmiany, zatem na zabiegi pielęgnacyjne będzie to sierpień i wrzesień. Krzewy muszą zdążyć odżywić się, uformować pąki i wzmocnić się przed zimą.

Czym karmić porzeczki?

Po zakończeniu owocowania porzeczki potrzebują nawozów, które będą odpowiednim wsparciem, pobudzą korzenie do wchłaniania składników odżywczych z gleby, a także przygotują rośliny na nadchodzące chłody.

Poniżej przedstawiamy popularny i uniwersalny przepis, na który wszystkie bez wyjątku porzeczki dobrze reagują.

Będziesz potrzebować:

  • 1 łyżka superfosfatu;
  • 1 łyżka siarczanu potasu;
  • 1 szklanka popiołu drzewnego;
  • 10 litrów wody.

Wsyp popiół do wody i zaparzaj mieszankę przez jeden dzień. Dodaj granulki nawozu, wymieszaj aby pierwiastki się rozpuściły i podlej krzaki. Na jeden dorosły krzew wystarczy 2,5-3 litry takiej odżywki.

Środki ludowe

Spośród nawozów naturalnych bardzo dobrze sprawdzi się skórka ziemniaczana. Wystarczy zakopać obierki w rowku wykopanym wokół krzaka – porzeczkowego, gnijące skórki świetnie wzbogacą glebę w materię organiczną.

Właściwa pielęgnacja cebuli w lipcu, aby uzyskać bogate zbiory

Pękające pomidory – prosta sztuczka, która ochroni je przed zepsuciem