w

Śliwki zatrzymują proces utraty masy KOSTNEJ wraz z wiekiem (badania)

Oprócz działania przeczyszczającego, z którego są najbardziej znane, śliwki mają jeszcze jeden niezwykły wpływ na nasze zdrowie: zapobiegają utracie gęstości kości.

Korzyść ta jest szczególnie istotna dla dojrzałych kobiet. Ryzyko osteoporozy jest znacznie wyższe u kobiet tuż przed i po menopauzie.

Śliwki zatrzymują proces utraty masy kostnej

Badania wykazały, że suszone śliwki zapobiegają, zatrzymują a nawet odwracają proces utraty kości. W nowym badaniu przeprowadzonym na Florida State University i Sand Diego, opublikowanym w International Journal of Osteoporosis, przebadano grupę 48 kobiet w wieku 65-79 lat cierpiących na osteopenię (ciężką postać utraty masy kostnej).

W osteopenii zawartość minerałów i białka w tkance kostnej jest zmniejszona, ale w mniejszym stopniu niż w osteoporozie. Kobiety zostały losowo podzielone na 3 grupy:
– jedna grupa otrzymywała 50 g śliwek dziennie – druga grupa otrzymywała 100 g śliwek dziennie – trzecia grupa była grupą kontrolną.

Po 6 miesiącach badacze zaobserwowali, że u kobiet spożywających suszone śliwki (z obu grup) proces utraty gęstości kości uległ zatrzymaniu. Jednocześnie znacząco spadł poziom TRAP-5b (markera resorpcji kości).

Niższa dawka, 50 g (5-6 sliwek) na dzień była skuteczniejsza niż wyższa dawka (100 g) w hamowaniu resorpcji kości.

Wyniki te potwierdzają, że suszone śliwki mają zdolność zapobiegania utracie masy kostnej u kobiet po menopauzie z osteopenią.

We wcześniejszym badaniu przeprowadzonym w 2014 roku w tych samych instytucjach badacze zmierzyli gęstość mineralną kości u 160 kobiet po menopauzie z osteopenią. Podzielono je na dwie grupy:

– jedna grupa otrzymywała 100 g suszonych śliwek dziennie, przez 1 rok – druga grupa otrzymywała placebo ( 75 g suszonych jabłek dziennie), przez rok – obie grupy otrzymywały 500 mg wapnia z witamina D dziennie.

Po roku badania wykazały, że w grupie, która jadła suszone śliwki, zaobserwowano znacznie większy wzrost gęstości mineralnej kości w porównaniu z grupą kontrolną, która otrzymywała suszone jabłka oraz suplementy wapnia i witaminy D.

Badania wykazały, że kobiety spożywające suszone śliwki miały 2 razy wyższy poziom osteoprotegeryny (OPG) niż grupa kontrolna. Osteoprotegeryna jest związkiem biochemicznym, który zatrzymuje proces utraty masy kostnej.

Z drugiej strony badania pokazały, że kobiety spożywające suszone jabłka miały 3 razy wyższy poziom sklerostyny we krwi (czynnika wywołującego i przyspieszającego utratę masy kostnej) w porównaniu do grupy, która otrzymywała suszone śliwki.

Śliwki – naturalny sposób na utrzymanie zdrowych kości

Autor tych badań, dr Bahram Arjmandi z Florida State University (Wydział Nauk o Żywności i Ćwiczeniach) stwierdził, że suszone śliwki to najlepszy owoc na kości, jaki odkrył w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

„W całej mojej karierze testowałem wiele owoców, w tym daktyle, figi, truskawki i rodzynki, i żaden z nich nie miał takiego wpływu, jak suszone śliwki na gęstość kości”.

Śliwki zawierają kilka składników odżywczych wspierających zdrowie kości: witaminę K, potas, bor i miedź. Działają synergistycznie, zapobiegając utracie masy kostnej, która może prowadzić do osteoporozy.

Badanie przeprowadziła też grupa naukowców z Pennsylvania State University. Wykazało ono, że codzienne spożywanie suszonych śliwek pozwalało zachować gęstość mineralną kości (BMD) w stawie biodrowym i chroniło przed zwiększonym ryzykiem złamań u kobiet po menopauzie.

„To ekscytujące, że dane z naszego dużego, randomizowanego, kontrolowanego badania przeprowadzonego na kobietach po menopauzie wykazały, że spożywanie od 5 do 6 suszonych śliwek dziennie wykazało korzyści w zakresie ochrony przed utratą masy kostnej w stawie biodrowym – powiedziała główna badaczka, prof. Mary Jane De Souza z Pennsylvania State University. – Nasze dane potwierdzają skuteczność stosowania suszonych śliwek do ochrony stawu biodrowego przed utratą masy kostnej po menopauzie. Dane te mogą być szczególnie cenne dla kobiet po menopauzie, które nie mogą zastosować terapii farmakologicznej w celu zwalczania utraty masy kostnej i potrzebują alternatywnej strategii.

Żródło:
https://www.realnatural.org/
termedia.pl
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34978320/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28422064/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11860726/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26902092/,
Miniatura wpisu: freepik.com