w

Tajniki sadzenia czosnku zimowego – aby głowy wyrosły wielkie i zdrowe

Już zbliża się czas na posadzenie czosnku. Czosnek zazwyczaj sadzi się w przedostatnim tygodniu października, w zależności od regionu, a zbiera się w lipcu następnego roku.

Przygotowanie do sadzenia czosnku

Przygotowanie ziemi jest ważnym i często zaniedbanym warunkiem udanej uprawy czosnku. Chociaż czosnek ewoluował w ubogich glebach (najprawdopodobniej w pustynnych regionach Syberii), aplikacja materii organicznej do gleby przed nasadzeniem zdecydowanie poprawia wielkość i jakość główek.

Późne lato to najlepszy czas na dodanie kompostu lub dojrzałego, przefermentowanego obornika do gleby w miejscu, w którym ma rosnąć zimowy czosnek. Dzięki temu zabiegowi gleba będzie luźniejsza i bardziej przepuszczalna, a takiej właśnie czosnek potrzebuje.

Aby zapobiec wzrostowi chwastów pomiędzy nawożeniem a sadzeniem, przykryj grządkę włókniną, albo grubą warstwą ściółki. Wczesną wiosną można dodać trochę więcej azotu w postaci kompostu lub dojrzałego obornika, albo gnojówki z pokrzyw czy innego nawozu azotowego.

Potem zaprzestajemy nawożenia azotowego, ponieważ zbyt duża ilość azotu może spowodować przedwczesne żółknięcie liści.

Sadzenie czosnku zimowego

Kiedy jesteś gotowy do sadzenia, przed rozpoczęciem podziel główki czosnku na ząbki. Używaj zdrowych i mocnych ząbków czosnku. Unikaj tych, które są małe, miękkie lub mają oznaki pleśni.

Przygotuj redlinę na głębokość 3-5 cm. Wybierz ząbek czosnku i umieść tak, żeby „korzeń” (spłaszczona strona ząbka) była skierowana w dół, a „punkt wzrostu” (spiczasta część) w górę. Zachowaj odstępy około 10-15 cm między ząbkami.

Po posadzeniu ząbków, przykryj je glebą i delikatnie przyciśnij. Przykryj glebę warstwą ściółki (słoma, liście, zrębki, trociny).

Po posadzeniu dobrze jest podlać czosnek. Pamiętaj, że czosnek nie lubi mokrego podłoża, więc nie podlewamy nadmiernie.

Wiosną może być konieczne usunięcie warstwy mulczu (ściółki), jeśli będzie zbyt zbity i utrudniał wzrost roślin. Najczęściej jednak ściółka rozkłada się zimą na tyle, aby czosnek mógł się przebić.

Odcinanie główek kwiatowych czosnku, gdy się pojawią, pozwala roślinie przeznaczyć więcej energii na produkcję większych cebulek.