W ten sposób drewno opałowe będzie palić się dłużej, a ciepło będzie wielokrotnie większe

W tym artykule podpowiemy, jak dłużej palić drewno opałowe w piecu i uzyskać z niego jak najlepszy efekt cieplny.

Bardzo ważny jest sposób ułożenia drewna w piecu. Grubsze drewno opałowe trzeba ułożyć na dole paleniska. Najlepiej byłoby, gdyby były to dwie lub trzy dość duże kłody. Należy je ułożyć tak ciasno, jak to możliwe.

Następnie układamy drewna średniej wielkości. Równie mocno wciskając między siebie kłody.

Bliżej górnej części paleniska umieszczamy jeszcze mniejsze, drewno opałowe, a na samym szczycie należy położyć drobno posiekane drewno na podpałkę i rozpałkę.

Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli pełne palenisko z ciasno ułożonego drewna opałowego. Na dole największe, średnie aż po najmniejsze.

Teraz podpalamy od góry. Tak, to z góry trzeba podpalić drewno, aby spalało się wydajniej!

Małe drewienka szybko i sprawnie wytworzą dość wysoką temperaturę w górnej części paleniska. Ta temperatura jest wymagana do lepszego spalania drewna opałowego i zaczyna się od 350 stopni.

Małe drewno opałowe szybko wytwarza temperaturę niezbędną do efektywnego spalania i zaczyna nagrzewać leżące poniżej polana. Dolne drewno opałowe jest podgrzewane stopniowo, a wydzielanie gazów (dymu) z drewna następuje równomiernie. Oznacza to, że nie całe drewno opałowe natychmiast bierze udział w spalaniu, ale kolejno jedno po drugim.

Im więcej drewna opałowego, tym wolniej się nagrzewa i spala się. Dlatego rozmiar kłód powinien zwiększać się w kierunku dna.

Wszystko to wydłuża w czasie proces spalania drewna opałowego i umożliwia spalenie wszystkich (lub prawie wszystkich) gazów spalinowych w palenisku. Jednocześnie z komina nie będzie widoczny (lub prawie niewidoczny) dym (jest to oznaka całkowitego spalenia drewna opałowego).

Przy takim ułożeniu piec będzie bardziej wydajny, a podczas spalania uzyskamy maksimum ciepła z drewna opałowego!

Źródło: naykapravdu.v.ua, Miniatura wpisu: freepik.com

Prosty sposób na zmycie z rąk kleju „Super-glue” w 1 minutę

Skuteczne i tanie narzędzie, które doskonale myje szyby i nie pozostawia smug