w

Skuteczne i tanie narzędzie, które doskonale myje szyby i nie pozostawia smug

Większość gospodyń myje okna co najmniej dwa razy w roku na wiosnę i jesienią. W dużej mierze jest to związane ze świętami.

Mycie okien nie należy do przyjemności, a gdy po tym sporym wysiłku widzimy na oknach smugi, to może być naprawdę frustrujące.

Sklepy oferują duży wybór środków do mycia okien, ale po co przepłacać skoro można skutecznie i bez smug wyczyścić okna przy pomocy… jodu.

Dawniej jodyna była w każdej apteczce domowej, dziś nie jest tak popularna. Jednak nadal można ją kupić bez recepty w każdej aptece.

Od lat jodynę wykorzystuje się jest jako doskonały środek antyseptyczny. O jej zaletach wie też każdy ogrodnik. Roztwór z wodą stosowany jest do oprysku jako środek przeciw chorobom roślin oraz do podlewania jako środek wzmacniający.

Okazuje się, że dzięki jodynie także mycie okien, luster czy innych szklanych powierzchni może być o wiele łatwiejsze. To narzędzie jest bardzo skuteczne i ekonomiczne.

Po przetarciu szyb jodem na szybach nie pozostają smugi, zacieki i osadza się na nich potem znacznie mniej kurzu.

Jak czyścić okna jodem

Aby uzyskać efekt idealnie przejrzystego szkła, konieczne jest przygotowanie roztworu jodu.

Potrzebujemy:

  • jeden litr wody
  • 5 kropli jodu

Wymieszaj wodę i jod w pojemniku.

Zwilż ściereczkę w roztworze i wymyj szyby. Jeśli okna są bardzo brudne, umyj je wcześniej samą wodą, żeby usunąć największy brud.

Następnie przemyj wodą z jodem, a potem wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. To wszystko.

W podobny sposób można myć wszystkie powierzchnie szklane i lustrzane w domu.

Źródło i fotografie: Marina Zhukova/youtube