w

Kwiaty, które kwitną od wiosny do jesieni. 13 bylin kwitnących przez całe lato

Kwiaty są nieodłącznym elementem naszego ogrodu, dodając koloru i piękna w każdej porze roku. Jednak istnieje pewna grupa roślin, które mają wyjątkową cechę — kwitną od wiosny do jesieni. To właśnie one przyciągają uwagę swoim długotrwałym spektaklem barw i zapachów. W tym artykule odkryjemy tajemnice tych fascynujących kwiatów. Podpowiemy, jak cieszyć się ich urodą przez większość roku.

Kwiaty, które kwitną od wiosny do jesieni

Dziś chcemy Wam opowiedzieć o bylinach, które kwitną bez przerwy przez cały sezon. Jest ich znacznie więcej. Jednak te zasługują na szczególną uwagę i należyte miejsce w naszych ogrodach kwiatowych.

Fiołek rogaty 'Rebecca’ Viola cornuta

Fiołek rogaty 'Rebecca’ Viola cornuta to roślina wieloletnia. Najbardziej nadaje się do dekoracji obramowań na rabatach, ponieważ ich wysokość nie przekracza 8-25 cm. To gatunek łatwy w uprawie. Szybko rośnie, ma różnorodne kolory, a przy tym pięknie pachnie. Naprawdę warto wprowadzić go do swojego ogrodu.
kwiaty które kwitną od wiosny do jesieni

Następnym super bohaterem ogrodu jest geranium. Jednak nie ta zwykła ogrodowa odmiana, która po kwitnieniu wygląda niezbyt ładnie. Lepsze od niej jest Pelargonium zonale. Rośliny łatwe w uprawie. Mają kwiaty kwitnące całe lato, od wiosny do jesieni i można ją rozmnażać przez sadzonki.

RICH OUT liliowy dwukolorowy

kwiaty które kwitną od wiosny do jesieni

To kaskadowa odmiana pelargonii. RICH OUT lilac bicolornie tworzy luźnej rośliny o długich, delikatnych pędach. Buduje bardzo gęsty kulisty krzew. Roślina posiada twarde liście i mocne pędy. Dzięki czemu jest odporna na wiatr i deszcz. Kwitnie bardzo obficie. Roślina wyrzuca setki stale odnawiających się kwiatów.

’Valentine’ Dicentra spectabilis

Inną wspaniałą i niepospolitą byliną, która kwitnie od wiosny do jesieni, jest wyjątkowa,  piękna i okazała ’Valentine’ Dicentra spectabilis

Popularnie zwana serduszka. To mały krzew, ale obficie porośnięty gronami różowych, czerwonych i białych kwiatów w kształcie serduszek. Bardzo dobrze rośnie i rozmnaża się przez podział krzewu.

kwiaty które kwitną od wiosny do jesieni

Dahlia Dinnerplate Avignon & Vancouver

Dahlia Dinnerplate Avignon & Vancouver. Zaczyna wypuszczac kwiaty pod koniec maja i kontynuuje kwitnienie aż do pierwszych przymrozków. Dwa niezwykłe gatunki dalii talerzowej, każda o niepowtarzalnym wyglądzie. 

kwiaty które kwitną od wiosny do jesieni

Róża piżmowa „Mozart”

Ukochanymi przez ogrodników roślinami kwitnącymi od wiosny do jesieni, są oczywiście róże. Mogą kwitnąć aż do śniegu, choć oczywiście nie wszystkie odmiany.

Przy wyborze odmiany należy zwrócić uwagę, że niektóre kwitną obficie, ale tylko raz w sezonie. Są jednak takie, które wyrzucają kwiaty regularnie przez całe lato.  Większość gatunków jednak kwitnie dwa razy. Wysadzając rabaty dobrze dobranymi gatunkami  możemy mieć kwitnienie przez cały sezon, od wiosny do jesieni. Są takie odmiany, które kwitną aż do pierwszych przymrozków.

Róża piżmowa „Mozart”, często mylona z floksami. To historyczna odmiana odporna na mróz. Rośnie w postaci krzewu o wymiarach ok 150 cm wysokości i szerokości, ale można ją prowadzić również jako pnącą. Zajmuje wówczas mniej miejsca na rabatach.

Najwięcej kwiatów wypuszcza późną wiosną na początku kwitnienia. Późniejsza liczba kwiatów zależy od cięcia letniego. Jeśli przekwitłe kwiaty się ogławia regularnie, róża Mozart wypuszcza kolejne, liczne pąki kwiatowe. Jeżeli kwiaty rośliny są nie obcinane, zawiązują się pomarańczowe owoce, które zresztą również są wspaniałą dekoracją.

Róża okrywowa THE FAIRY

Odmiana róży „Wróżka” – to naprawdę nie jest wymagająca w uprawie roślina.  Została wyhodowana jeszcze przed wojną. Jest klasycznie piękna i wciąż nie traci na atrakcyjności. Krzewy rozpoczynają kwitnienie pod koniec czerwca. Kwiaty są drobne (2-4 cm średnicy), pełne, jasno różowe, zebrane w duże kwiatostany. Nie tworzą owoców, dzięki czemu kwitnienie trwa długo, a nowe pąki zawiązują się na krzewach sukcesywnie, aż do późnej jesieni. 

kwiaty które kwitną od wiosny do jesieni

Powojniki

Długo kwitnącymi roślinami są też powojniki pierwszego i drugiego przycinania. Pierwsza fala kwitnienia występuje na początku lata, druga mniej więcej od sierpnia. Drugie kwitnienie może trwać do jesieni, gdzieś do połowy października. Okazuje się więc, że te rośliny można zaliczyć do tych, które zachwycają nas swoim pięknem przez całe lato, ponieważ kwitną, od wiosny do jesieni.

Łatwe w uprawie byliny kwitnące przez całe lato

Hortensja wielkokwiatowa może również bardzo długo kwitnąć na rabatach. Istnieją tak zwane odmiany trwałe. Pierwsza fala kwitnienia występuje jak u powojników na pędach zeszłorocznych. Druga na pędach tegorocznych. Jedną z najpopularniejszych odmian gatunku  jest „Endless Summer”!

Do roślin kwitnących nie przez całe lato, ale przez dość długi czas można śmiało zaliczyć Lawenda Angustifolia. Jeśli nauczysz się rozmnażać rośliny za pomocą sadzonek, możesz cieszyć się srebrzystymi krzewami o uroczych kwiatach i przyjemnym zapachu przez około trzyh miesiące.

lawenda kwitnie od wiosny

Piękne są nowoczesne odmiany krwawnika. Krwawnik Tutti Frutti 'Wonderful Wampee’ Achillea millefolium w przeciwieństwie do zwyczajnych ma duże kwiatostany, występujące w nietypowych kolorach: malinowym, brzoskwiniowym, kilka kolorów jednocześnie. Przez całe lato wypuszczają nowe kwiaty.

krwawnik kwitnie od wiosny do jesieni

Zawciąg alpejski Armeria alpina

Są byliny kwitnące, które same w sobie nie są spektakularnie piękne, ale wspaniale uzupełniają kwitnące rabaty.
Skromne Armeria, Szałwia trójbarwna, Dzwonek karpacki. To właśnie te rośliny dopełniają ogród kwiaty. Wypełniają puste miejsca i rzucają kolor w okresach, kiedy główne gwiazdy rabat odpoczywają od kwitnienia.

Długo kwitnące byliny

Floks 'David’ (Phlox paniculata), na ogół nie zalicza się go do roślin kwitnących przez całe lato. Ale jeśli znasz pewne sekrety, możesz podziwiać kwitnienie jednej odmiany przez kilka miesięcy.

floks

Floksy mają różne okresy kwitnienia. Jeśli weźmiesz najwcześniej kwitnące i przykryjesz je plastikową butelką na początku wiosny, to w mini szklarni obudzi się i zacznie rozwijać się kilka tygodni wcześniej. A to oznacza, że ​​będzie mógł zakwitnąć jeszcze wiosną, gdzieś w połowie czerwca.
Po ustaniu kwitnienia należy odciąć główny kwiatostan. W kątach liści zaczną tworzyć się nowe pędy, które zakwitną w sierpniu lub wrześniu. Oznacza to, że floks będzie kwitł od połowy czerwca do końca września.

Możemy też cieszyć się z drugiej fali kwitnienia – ostróżki Delfinium. Podobnie jak w przypadku floksu, po pierwszej fali kwitnienia, należy przyciąć wszystkie łodygi do korzenia.

Inne długokwitnące rośliny: Pierwiosnek, dziewanna, jarzmianka Astrantia, Dzwonek ogrodowy

Kwiaty które kwitną od wiosny do jesieni

Omówione gatunki roślin warto wprowadzić do swojego ogrodu. Rosnąc na rabatach byliny te będą nieustannie wypuszczać nowe kwiaty. Nie są trudne w uprawie, a bardzo atrakcyjne i kwitną od wiosny do jesieni. Odpowiednio dobrane będą zastępować się nawzajem. Wypełniać puste przestrzenie i dawać odpocząć gatunkom, które zbierają siły na kolejne kwitnienie. Wybierajmy rośliny, które kwitną kolejno, jedna po drugiej. A wtedy ogród kwiatowy będzie wybuchał kwiatami i zmieniał się przez cały sezon, od wiosny do jesieni.