w

„Złote rozwiązanie” dla pomidorów. Dla dobrych zbiorów i zdrowych krzewów.

Pomidory są popularną rośliną ogrodniczą. Można je uprawiać w szerokiej gamie odmian. Ale aby rośliny były odporne na choroby i obficie owocowały muszą być odpowiednio nawożone.

Nawożenie to proces, w którym składniki odżywcze są dodawane do gleby w celu poprawy wzrostu roślin i zwiększenia plonów. Nawozić trzeba siewki, o ile nie zostały posadzone w wystarczająco bogatym podłożu, a także sadzonki w trakcie i po wysadzeniu do gleby.

Nawożenie jodem i mlekiem

Aby przyspieszyć wzrost sadzonek pomidorów, musisz podlać je roztworem jodu, 1 kroplę jodu na 3 litry wody.

To da roślinie siłę do wcześniejszego kwitnienia i zwiększenia wielkości owoców.

Jod bedzie chronić również rośliny przed chorobami grzybiczymi i pasożytami. W tym celu potraktuj krzaki pomidorów roztworem jodu i mleka. Zaleca się to robić co 14 dni.

Metoda przygotowania nawozu z jodem:

Do 10 litrów wody dodaj jeden litr mleka i 15 kropli 3% roztworu jodu.

Opryskaj krzaki pomidorów. Nie zapomnij o dolnych łodygach pomidorów i liści od spodu.

Pamietaj żeby nie stosować na sadzonki, które nie były w glebiej dłużej niż 10 dni.

Dlaczego jod jako nawóz do pomidorów działa?

Brak jodu zwykle daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy roślina zaczyna marnieć.

– po pierwsze, niewystarczająca ilość tego pierwiastka ma duży wpływ na owocowanie. W przypadku, gdy pomidory są już dorosłe, ale nie mogą wejść w fazę owocowania, wskazuje to na niewystarczającą ilość jodu w glebie. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, doprowadzi to następnie do braku zbiorów lub bardzo późnego dojrzewania owoców i w małych ilościach.

– często brak jodu w pomidorach znajduje odzwierciedlenie w spadku odporności tych roślin. Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych sadzonek. W końcu pomidory mogą zapadać na choroby, które bardzo szybko doprowadzą do obumierania. Cienkie łodygi, letarg i bladość liści mogą wskazywać na niewystarczającą ilość tego pierwiastka.

– z reguły pomidorom zaczynają gnic korzenie, pojawiać się brązowe plamy na lisciach, opanowują je mączniak i grzyby. Nawet po leczeniu seria takich chorób nie ustaje. Jeśli nie nakarmisz roślin na czas, roślina nie bedzie odporna i umrze, a najlepszym wypadku zaowocuje bardzo słabo.

Jeśli chcesz temu zapobiec, dostarcz pomidorom jod.

Czytaj wiecej…

Źródło: intermarium.news Miniatura wpisu: freepik