Jak podlewać storczyki
w

Jak podlewać storczyk? Dowiedz się, jak często i czym podlewać storczyki, aby pięknie kwitły przez cały rok

Storczyk to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych domach. A jednak wiele osób popełnia podstawowe błędy w pielęgnacji tych pięknych kwiatów. W efekcie storczyk marnieje, przestaje wypuszczać kwiaty, a w końcu zamiera. Sprawdź się jak prawidłowo podlewać tę egzotyczną roślinę, aby zdrowo rosła i kwitła przez cały rok.

Jeśli należysz do osób, którym już kiedyś udało się uśmiercić storczyk. Albo dopiero zaczynasz przygodę z hodowlą tych niezwykłych kwiatów. Zapewne zainteresuje cię, że storczyk wymaga zupełnie innego sposobu podlewania, niż większość roślin doniczkowych.

Nieprawidłowe podlewanie jest jedną z najczęstszych powodów utraty storczyków w domowej hodowli.

Podlewanie storczyka — podstawowe zasady pielęgnacji rośliny

Podlewanie jest jedną z najważniejszych czynności w pielęgnacji storczyka, ale nie jedyną. Równie istotne jest to, aby stworzyć mu dobre warunki. Powinny one w jakimś stopniu naśladować jego naturalne środowisko

Większość storczyków uprawianych w domu to epifity. W naturze żyją przyczepione do drzew. Otacza je wilgotne i ciepłe powietrze. Dociera do nich rozproszone światło. Mają skąd czerpać składniki odżywcze.

Nie są narażone na nadmiar wilgoci. Woda spływa do nich po liściach i korze drzew. Część zapotrzebowania na wodę czerpią z powietrza. Ich korzenie nigdy nie są zanurzone w wodzie. Dlatego w domowych warunkach częściej roślinie grozi przelanie niż przesuszenie

Warunki otoczenia w domowej uprawie kwiatów zmieniają się w czasie. Wraz z porami roku storczyk w doniczce dostaje więcej lub mniej ciepła. Wilgotniejsze lub bardziej suche powietrze i różne natężenie światła. Znajduje się w innej fazie rozwoju i zmieniają się jego potrzeby.

Dlatego trzeba wiedzieć, jak podlewać storczyk, bo zależy od wielu czynników. Od pory roku, temperatury i wilgotności powietrza. 

Pora dnia ma tu także swoje znaczenie, a nawet podłoże, w jakim storczyk rośnie. A także nawóz, który dostarczamy z wodą.

Jak podlewać storczyk?

Im wyższa temperatura, tym ogólnie większe zapotrzebowanie na wodę. Im większa wilgotność otoczenia kwiatu, tym mniejsza potrzeba podlewania. 

Wilgotność jest ściśle powiązana z rodzajem podłoża doniczkowego, którego używasz. Wielu hodowców domowych trzyma doniczki na tacy z kamykami wypełnionymi wodą, aby zwiększyć wilgotność otoczenia rośliny.

Nawadnianie storczyka w dużej mierze zależy od doniczki i podłoża. Każdy rodzaj inaczej zatrzymuje wilgoć i inaczej odparowuje jej nadmiar. Na przykład zrębki kory sosnowej zatrzymają wilgoć dłużej niż włókna kokosowe czy granulki gliny. Najwięcej wody zatrzyma mech. Im większa retencja wody, tym mniej trzeba podlewać kwiat.

Podłoże do storczyka ma wpływ na trzymanie wody

Nauka obserwacji korzeni storczyków jest najlepszą metodą prawidłowego podlewania.

Korzenie orchidei otoczone są cienką błoną zwaną welamenem. Ta wielofunkcyjna membrana szybko wchłania duże ilości wody i wspomaga wymianę minerałów i soli. Welamen storczyka jest doskonałym wskaźnikiem zapotrzebowania rośliny na wodę.

Suchy welamen jest biały lub srebrzysty. Natomiast świeżo podlany jest zielony lub nakrapiany (w zależności od gatunku).

Innym sposobem ustalenia konieczności podlewania jest sprawdzenie wagi doniczki. Po podlaniu sprawdź ciężar pojemnika. Doniczka będzie ciężka. Poczuj różnicę pomiędzy świeżo podlaną rośliną, a przez kilka dni niepodlewaną. Waga doniczki jest wskaźnikiem tego, czy twoja roślina potrzebuje wody, czy nie. 

Czy podlewać storczyk od góry, czy od dołu?

Storczyki można podlewać od góry lub od dołu. Jeśli twój storczyk znajduje się w osłonce bez otworu drenażowego, przed podlaniem wyjmij doniczkę z osłonki. Nadmiar wody nie miałby jak odpłynąć.

Podlej w zlewie. Napełnij doniczkę wodą. Pozostaw na około 10 minut, aż nasiąknie. Upewnij się, że cała doniczka równomiernie otrzymuje wodę. Dopiero gdy woda wypłynie i przestanie kapać, włóż ją z powrotem do ozdobnej osłonki. 

Nie dopuść, aby korzenie stały zanurzone w wodzie!

Gdy podlewasz storczyki od dołu, czyli zanurzając je w pojemniku z wodą. Upewnij się, że podłoże doniczkowe nie zostało nadmiernie nasycone.

Storczyk potrzebuje wody

Połóż doniczkę bez osłonki na podstawce wyłożonej żwirem. Pomoże to w cyrkulacji powietrza wokół kwiatu i odpływowi niechcianej wody.

Chociaż zamoczenie liści z nie zaszkodzi roślinie, lepiej ich nie zalewać. Gdy nadmiernie nie moczymy liści, mamy mniej problemów z chorobami grzybowymi i gniciem. 

Bardzo ważne w uprawie storczyka jest też spryskiwanie rośliny. Chodzi o rozpylanie mgiełki, a nie wody. Szczególnie jeśli roślina nie stoi na tacce z wodą, która wokół niej paruje. Woda do spryskiwania powinna być lekko ciepła.

Spryskiwanie storczyków wodą

Dlaczego podlewamy storczyk rano?

Podlewaj storczyki wcześnie rano. Storczyk będzie miał czas wchłonąć wodę a jej nadmiar odparować. Podlewanie w nocy powoduje stagnację wody, co często prowadzi do zamierania rośliny. Sprzyja to również niepożądanym chorobom bakteryjnym i grzybiczym.

Pamiętaj! – utrzymuj storczyk w miarę suchy w nocy.

Czym podlewać storczyka

Jeśli masz twardą wodę z kranu, lepiej jest podlewać je wodą deszczową. Przez długi czas poważni hodowcy upierali się, że storczyki można podlewać wyłącznie wodą deszczową. 

Obecnie większość ludzi korzysta po prostu z wody z kranu. Storczyki nie cierpią z tego powodu. Należy jednak pamiętać, że kranowa woda może mieć wyższą zawartość soli oraz zawierać dużo wapnia. Jeśli tak jest u ciebie, powinieneś poszukać innego źródła wody.

Może to być woda przefiltrowana lub przegotowana. Woda z kranu powinna być też odstana. Najlepiej przez kilka godzin, ze względu na możliwość odparowania chloru. 

Niezależnie od tego, jakiej wody użyjesz, powinna mieć temperaturę około 30 stopni. Powinna być lekko ciepła

Jak często podlewać storczyka

Średnio storczyk podlewamy raz w tygodniu.

Wiosną i latem zwiększamy częstotliwość podlewania do 2 – 3 razy w tygodniu. Przy bardzo upalnej pogodzie podlewamy co dwa dni. Zawsze monitorujemy przy tym, stan korzeni i wilgotność podłoża

W czasie wiosenno-letnim do wody dodajemy odpowiedni nawóz. Częstotliwość podania zależy od rodzaju nawozu. 

Zimą podlewamy nie częściej niż raz na 2-3 tygodnie. Storczyk przechodzi w fazę spoczynku i przygotowuje się do nowego wypuszczenia kwiatów. W tym czasie nawóz dla storczyka jest niewskazany.

W razie wątpliwości nie podlewaj! Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś podlewać roślinę, czy nie, wstrzymaj się z tym. Storczyk lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie. Przynajmniej ten z najpopularniejszych odmian w naszych domach. 

Upewnij się, że znasz swój konkretny gatunek i przestrzegaj zasad opieki nad nim. Różne storczyki mogą mieć bardzo różne wymagania dotyczące podlewania.

Jak uratować przelany storczyk

Wiesz już, że storczyk łagodniej zniesie przesuszenie niż przelanie. Nie wolno pozostawiać korzeni w wodzie przez dłuższy czas, ponieważ zgniją. Co, jednak jeśli popełniliśmy ten błąd w uprawie, który może kosztować storczyk życie?

Musimy ocenić jego stan. Jędrne, zielone liście i korzenie świadczą, że nic mu nie dolega. Szare lub białe, w dodatku lekko pomarszczone sugerują, że jest przesuszony. 

Natomiast jeśli są brązowe lub żółte może to być spowodowane nadmiernym podlewaniem.

Jak najszybciej wyjmij storczyk z doniczki. Miękkie korzenie odetnij. Możesz też usunąć część liści. Wymień podłoże na świeże, umieść w nim roślinę. Doniczkę ustaw w ciepłym, jasnym i przewiewnym miejscu na dobę. Po tym czasie podlej roślinę, ale przestrzegając dokładnych zaleceń. Tak, żeby korzenie dostały wodę, ale nadmiar mógł swobodnie odpłynąć. 

Jeśli korzenie były wszystkie całkowicie przegniłe, także można spróbować reanimować storczyk. Zrób to, co wyżej. Dodatkowo zastosuj podpory, żeby ustabilizować roślinę bez korzeni. Taka roślina będzie szczególnie wrażliwa na nadmiar wody, więc trzeba bardzo uważać. 

Miniatura wpisu: freepik.com/smakdnia.pl