Właściwości naparu z bazylii
w ,

Jakie właściwości ma napar z bazylii? Na co pomaga i jak przyrządzić

Bazylia jest od wieków cenionym zielem o wielu właściwościach leczniczych i szerokich zastosowaniach w kuchni. Służy ludziom jako aromatyczny dodatek do potraw i wspierania zdrowia. Liście bazylii można zaparzać i wypijać w postaci herbaty. Sprawdź, w jakim celu warto ją spożywać i jak przygotować prosty, a jakże cenny, napar.

Bazylia w kuchni i dla zdrowia

Bazylia wonna (Ocimum basilicum) w wielu językach nazywana jest zielem królewskim. Może dlatego, że dawniej nie żałowano monarchom bazylii, aby wprawić w lepszy humor swoich władców. Najwcześniej znano ją w Indiach, skąd z czasem rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Bazylia przyprawa

W Polsce także się rozgościła. Przyjechała do nas już XVI wieku. Później nieco zapomniana.
Choć jest rośliną cieplejszego klimatu, dziś chętnie ją uprawiamy jak pomidory czy paprykę. W okresie letnim w gruncie lub szklarniach od wiosny do jesieni.

Do suszenia zrywa się liście podczas kwitnienia rośliny. Wtedy gdy połowa kwiatów jest już rozwinięta. To właśnie wtedy zawiera najwięcej olejku aromatycznego.

Dawniej używano jej w kuchni jako cenną aromatyczną przyprawę oraz dla wsparcia zdrowia. Świeże lub suszone liście bazylii stosowano do przyprawiania zup, mięs, sałatek, sosów.  A w szczególnosci do pomidorów pod każdą postacią, ponieważ bazylia idealnie komponuje się z nimi i podkreśla ich smak.

Jak wspomnieliśmy, doceniano także jej walory lecznicze. Uchodziła za lek na trawienie, skurcze i bóle głowy. Przede wszystkim jednak ceniono zaparzaną bazylię jako „herbatkę rozweselającą„.

Właściwości naparu z bazylii

Właściwości naparu z bazylii

Swoje właściwości lecznicze bazylia zawdzięcza zawartym w niej garbnikom, saponinie i flawonoidom. Odpowiadają za jej właściwości żółciopędne, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Bazylia wspiera też układ hormonalny, krwionośny i nerwowy. 

Herbata z bazylii może pomóc we wspieraniu funkcji poznawczych, zaburzeniach nastroju, stanach lękowych, a nawet w łagodnej depresji.

Badania nad tymi właściwościami bazylii nie mają długiej historii. Trwają stosunkowo od niedawna, ale ich wyniki są bardzo obiecujące. Badania na myszach potwierdzają, że związki zawarte w bazylii zmniejszają zanik neuronów, łagodzą lekką depresję oraz zmiany wywołane przewlekłym stresem.

Przepis na herbatę z bazylii

Zanim naukowcy postanowili potwierdzić te działania, fitoterapeuci od dawna zalecali herbatę z bazylii na pobudzenie nastroju. Przepis na nią jest bardzo prosty. 

Herbata z bazylii

  • 1 czubatą łyżkę świeżych liści bazylii lub 1 płaską suchego ziela zalewamy szklanką wrzątku.
  • Przykrywamy i zostawiamy na 10 minut.
  • Herbatkę przecedzamy i wypijamy po posiłku
  • Można ją posłodzić miodem do smaku.

Herbatę z bazylii można pić 3-4 razy dziennie.

Napar z bazylii

Żródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33061923/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28823898/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35671863/
rozanski.li/372/ziola-w-depresji-herba-antidepressiva
rozanski.li/1127/ziele-bazylii-herba-basilici-jako-przyprawa-i-lek
Irena Gumowska: Ziółka i my
Ovidiu Bojor: Biblijna medycyna, Virginia Ciocan „Zapobiegaj chorobom i zwalczaj je…
Miniatura wpisu: pixabay.com