Gdzie powinien stać storczyk w domu. Jakie jest idealne dla niego miejsce 

Storczyk — ulubiony, egzotyczny kwiat w naszych domach, jest bardzo wrażliwy na poziom oświetlenia. Zarówno jego brak, jak i nadmiar negatywnie wpływają na wzrost i rozwój tej rośliny. Równie istotne są temperatura i wilgotność powietrza. Podpowiadamy, gdzie w domu najlepiej postawić storczyk, aby stworzyć mu najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia.

Oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne, odgrywa dużą rolę w rozwoju storczyka. 

Jakie oświetlenie preferuje storczyk?

Główną zasadą dobrego wzrostu wszystkich odmian storczyków, jest otrzymywanie dużej ilości rozproszonego światła. Z powodu jego niedostatku liście i kwiaty mogą stopniowo tracić kolor.

Aby storczyk czuł się komfortowo, należy spełnić kilka warunków:

  • Unikamy wystawiania rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które może ją przypalać.
  • Cieniujemy roślinę, jeśli ma nadmiar światła. Do cieniowania przed mocnym, bezpośrednim światłem możemy użyć gęstej zazdrostki lub roślin o dużych liściach.

Gdzie powinien stać storczyk

Uważa się, że 10-12 godzin to idealna ilość światła dla prawidłowego wzrostu storczyków. 

Kiedy storczyk otrzymuje znacznie mniej godzin dziennych po jakimś czasie reaguje zrzuceniem kwiatów i marszczeniem liści. Aby temu zapobiec najlepiej przestawić go na południowy, albo zachodni parapet.

W przy braku takiej możliwości będzie wymagał dodatkowego oświetlenia.

W tym celu stosuje się specjalne lampy fluorescencyjne lub LED, ponieważ nie emitują dużo ciepła.

Najlepiej włączać dodatkowe źródła światła na krótki czas, rano i wieczorem. Lampę należy umieścić w pewnej odległości, aby roślina nie przyzwyczaiła się zanadto do sztucznego światła.

Nie zapominajmy jednak, że istnieją cieniolubne gatunki storczyków. Wymagają one dość mocnego zacienienia latem. Dlatego warto wiedzieć jaki gatunek uprawiamy.

gdzie ustawić storczyk, zacienienie

Gdzie powinien stać storczyk

Idealnym dla niego miejscem w domu lub mieszkaniu jest parapet okna wychodzącego na wschód lub na zachód. Czyli tam, gdzie dociera umiarkowana ilość światła słonecznego

Północna strona jest dla nich zbyt ciemna i zimna. Natomiast południowa zimą będzie odpowiednia, ale od wiosny do jesieni będzie tam zbyt dużo mocnego światła

W pomieszczeniach z ekspozycją południową nie stawiamy storczyka bezpośrednio na parapecie. Lepiej ustawić go w pewnej odległości. Na przykład na szafce, stoliku, komodzie ustawionych w pobliżu okna.

gdzie ustawić storczyk, z dala od okna

Kiedy ustawiamy storczyk na parapecie, musimy zadbać oto, by roślina nie dotykała szyby okna.

Temperatura powietrza wokół rośliny nie powinna przekraczać 27 stopni. Minimalna nie powinna być niższa niż 18 stopni. Różnica temperatur między trybem nocnym i dziennym, nie powinna być większa niż 5 stopni.

Poziom wilgotności w domu powinien wynosić około 60-80%. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest wyższa lub niższa, należy sztucznie odtworzyć pożądaną atmosferę. Na przykład umieszczając keramzyt wypełniony wodą w tacy pod doniczką, by zwiększyć parowanie, czy regularnie spryskując roślinę. Przy zbyt dużej wilgotności należy częściej wietrzyć pomieszczenie.

Czy storczyk można wystawiać na zewnątrz?

Odpowiedź brzmi tak, ale muszą być spełnione pewne warunki. Temperatura, w jakiej storczyk czuje się komfortowo, nie powinna spadać poniżej 18 stopni.

Dlatego nie możemy wystawić storczyka i zostawić bez kontrolowania tego, czy nie jest mu za zimno. Na noc, na balkonie czy tarasie, możemy zostawić go tylko w środku sezonu. Tylko w najcieplejsze dni i noce.

gdzie ustawić storczyk parapet

Drugim warunkiem jest zacienienie. Gdy wystawiamy storczyk latem na zewnątrz to tylko na taki balkon i taras, który jest obowiązkowo zadaszony. Storczyk bardzo źle zniósłby deszcz i silny, chłodny wiatr.

Kwiaciarka poradziła mi taką odżywkę: zakwitła orchidea, skrzydłokwiat i bożonarodzeniowy kaktus

Maska na głębokie zmarszczki wokół oczu. 1 tydzień kuracji – efekt WOW