Najlepsze miejsca na orchideę w mieszkaniu: gdzie umieścić, a gdzie nie można trzymać storczyka

Nasz ulubiony, egzotyczny kwiat jest bardzo wrażliwy na światło i poziom oświetlenia – zarówno jego brak i nadmiar negatywnie wpływają na wzrost i rozwój rośliny.

Podpowiadamy, gdzie w mieszkaniu najlepiej umieścić orchideę, aby stworzyć jej najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia.

Oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne, odgrywa dużą rolę w rozwoju orchidei.

Jakie oświetlenie preferuje orchidea?

Główną zasadą dobrego wzrostu wszystkich odmian storczyków jest otrzymywanie dużej ilości, co ważne światła rozproszonego. Z powodu jego niedostatku liście i kwiaty mogą tracić kolor.

Aby orchidea czuła się komfortowo, należy spełnić kilka warunków:

  • Unikamy wystawiania rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w przeciwnym razie może ją przypalać.
  • Do cieniowania przed mocnym, bezpośrednim światłem możesz użyć gęstej zazdrostki lub innych roślin o dużych liściach.
  • Jeśli słońce świeci zbyt mocno i nie ma czym przysłonić storczyka, trzeba go odsunąć od okna.

Uważa się, że 10-12 godzin to idealna ilość światła dla prawidłowego wzrostu storczyków.

Kiedy godzin dziennych jest znacznie mniej, roślina potrzebuje przestawienia na południowy, albo zachodni parapet, lub przy braku takiej możliwości – dodatkowego oświetlenia.

W tym celu stosuje się specjalne lampy fluorescencyjne lub LED, ponieważ nie emitują dużo ciepła. Najlepiej włączać dodatkowe źródła światła na krótki czas rano i wieczorem. Lampę należy zainstalować w pewnej odległości, aby roślina nie przyzwyczaiła się zbytnio do sztucznego światła.

Nie zapominajmy jednak, że istnieją cieniolubne gatunki orchidei, które wymagają dość mocnego zacienienia w sezonie letnim.

Gdzie najlepiej umieścić storczyk

Idealnym dla niego miejscem w domu lub mieszkaniu jest parapet po wschodniej lub zachodniej stronie domu, gdzie dociera umiarkowana ilość światła słonecznego.

Północna strona jest dla nich zbyt ciemna i zimna. Natomiast południowa zimą będzie odpowiednia, ale od wiosny do jesieni będzie tam zbyt dużo mocnego światła.

Roślinę w pomieszczeniach z ekspozycją południową stawiamy nie bezpośrednio na parapecie okiennym, a w pewnej odległości np. na szafce, stoliku, komodzie ustawionych w pobliżu okna.

Trzymając storczyk na parapecie dbamy by roślina nie dotykała szyby.

Temperatura powietrza wokół rośliny nie powinna przekraczać 27 stopni, a wartości minimalne nie powinny być niższe niż 20 stopni. Różnica temperatur między trybem nocnym i dziennym nie powinna być większa niż 5 stopni.

Poziom wilgotności w domu powinien wynosić około 60-80%. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu jest wyższa lub niższa, należy sztucznie odtworzyć pożądaną atmosferę, np. umieszczając keramzyt wypełniony wodą w tacy pod doniczką i spryskując roślinę. Przy zbyt dużej wilgotności należy częściej wietrzyć pomieszczenie.

Czy można storczyk wystawiać na zewnątrz?

Odpowiedź brzmi tak, ale pod pewnymi warunkami. Temperatura w jakiej storczyk czuje się komfortowo nie powinna spadać poniżej 18 stopni. Dlatego nie możemy wystawić storczyka i zostawić bez kontrolowania czy nie jest mu za zimno. Na noc na balkonie czy tarasie możemy zostawić go tylko w środku sezonu w najcieplejsze dni i noce.

Drugim warunkiem jest zacienienie. Gdy wystawimy storczyk latem to tylko na balkon i taras, który jest zadaszony.

Ważne też, żeby storczyk nie dotykał szyby, która latem bardzo mocno się rozgrzewa.

W zależności od odmiany warunki przechowywania storczyków mogą się nieznacznie różnić.

Kwiaciarka poradziła mi taką odżywkę: zakwitła orchidea, skrzydłokwiat i bożonarodzeniowy kaktus

Maska na głębokie zmarszczki wokół oczu. 1 tydzień kuracji – efekt WOW