Te, wyjątkowej urody rośliny, stały się ulubieńcami wielu ludzi. Wnoszą do naszych domów nieco egzotyki i zachwycają niespotykanymi w strefie umiarkowanej, kwiatami.
Orchidee rosną w lasach tropikalnych, w warunkach gdzie promienie słońca zatrzymywane są przez korony drzew, nie ma dużych wiatrów, a deszcz pada obficie raz na jakiś czas.
Dlatego im bardziej domowe warunki będą odbiegały od ich naturalnych potrzeb, tym gorszy będzie stan naszej ulubionej rośliny.
Czy żółknące i więdnące liście powinny niepokoić
Do pewnego stopnia żółknięcie i więdnięcie liści jest zjawiskiem naturalnym. W miarę wzrostu, roślina wypuszcza nowe liście od góry i stopniowo traci stare, dolne liście.
Jeśli zauważysz zażółcenie tylko dolnych liści, a reszta pozostaje jędrna i zielona, oznacza to, że zrzuca stare liście i wkrótce wyrosną nowe. To nie powinno martwić, z rośliną nie dzieje się nic niepokojącego.
Nie trzeba pomagać jej w tym okresie i wycinać takich liści. Wciąż służą roślinie. Stare, żółte liście powinny same odpaść.
Ale zdarza się, że storczykom zaczynają więdnąć wszystkie liście. Tracą swoją witalność, żółkną i schną. Dlaczego tak się dzieje?
Niekorzystne warunki otoczenia
W naturalnych warunkach, w jakich żyją storczyki, panują wysokie temperatury, ale cień i wilgoć zapewniają im chłód. Dlatego potrzebują nieco niższej temperatury niż normalnie panująca w warunkach mieszkalnych.
Zimą najgorsze dla nich jest suche, gorące powietrze, a latem ostre słońce.
Temperatura powyżej 25 stopni oraz suche powietrze wpływa negatywnie na rozwój rośliny, zarówno na stan kwiatów, liści jak i korzeni.
Nadmiar światła natomiast powoduje żółknięcie i wysychanie liści.
Aby uratować roślinę, musisz zmienić jej miejsce na chłodniejsze i bardziej wilgotne. Trzeba przestawić ją na parapet znajdujący się od strony innej niż południowa i podlewać właściwie t.j obficie, ale dopiero wtedy, gdy podłoże całkiem wyschnie.
Pamiętaj, że storczyki lubią obfite podlewanie, ale absolutnie nie mogą stać w wodzie. Po podlaniu woda musi całkowicie wypłynąć z doniczki.
Storczyki są dość odporne i nawet stan, w którym roślina wygląda na obumierającą, da się odwrócić, jeśli o nią odpowiednio zadbamy.
Trzeba sprawdzić stan korzeni. W tym celu wyjmij roślinę z doniczki. Suche lub gnijące korzenie należy odciąć i posypać cynamonem.
Podczas przycinania korzeni roślina odczuwa dyskomfort, dlatego robimy to bardzo ostrożnie, aby nie odciąć za dużo i nie przyciąć zdrowych korzeni.
Po takim zabiegu należy użyć świeżego podłoża do przesadzenia storczyków, a także umieścić roślinę w wilgotnym i chłodnym miejscu. Pomoże jej to się zregenerować.
Duże korzenie
W większości przypadków storczyk powinien być przesadzany raz na 2-3 lata. Ale jeśli zauważymy, że większość korzeni znajduje się poza doniczką, to najwyższy czas na przesadzanie.
Używamy tylko odpowiedniego, przepuszczalnego, specjalnego podłoża przeznaczonego do storczyków. Warto użyć przeźroczystej doniczki, która pozwala stale monitorować stan korzeni. Musi mieć otwory do wypuszczenia nadmiaru wody.
Osłonka także przeźroczysta powinna mieć drenaż, albo specjalną wypustkę, na której stanie doniczka. To pozwoli na wypełnienie osłonki odrobiną wody, która pomoże zapewnić wilgoć powietrza i jednocześnie utrzyma korzenie ponad poziomem wody.
Spoczynek
Trzeba też pamiętać, że po okresie kwitnienia roślina może czuć się wyczerpana i wyglądać na osłabioną. To naturalne. Przechodzi teraz w czas spoczynku i potrzebuje regeneracji, by zebrać siły do kolejnego kwitnienia. W tym czasie potrzebuje niższej temperatury i mocnego ograniczenia podlewania.
Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją roślinę, właściwie ją podlewasz, zapewnisz wilgotność powietrza, uchronisz przed nadmiarem światła i przeciągami, nadal zachwycać Cię będzie pięknymi kwiatami.