w

Prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika do połysku bez większego wysiłku

Niezależnie od tego jak bardzo dbamy o nasz domowy sprzęt korzystanie z piekarnika zawsze wiąże się z silnymi zabrudzeniami.

Pieczone potrawy parują, pryskają osiadając na rusztach i ściankach urządzenia, zostają przypalone w trakcie dalszej obróbki i w ostateczności stają się niezwykle trudne do usunięcia.

Chcemy podzielić się z wami prostym i łatwym do wykonania sposobem na wyczyszczenie piekarnika do połysku bez wysiłku i długotrwałego szorowania.

Specjaliści z Centrum Nauki im. Jacoba Neussnera wyraźnie współczuli swoim żonom i wymyślili prosty, ale bardzo skuteczny sposób na wyczyszczenie nawet mocno zabrudzonego piekarnika. Metoda nie jest szybka, ale pozwala to zrobić bez większego wysiłku, a wymyślony harmonogram praktycznie sam wykona całą najtrudniejszą część pracy.

Sposób na wyczyszczenie piekarnika

Będziesz potrzebować:

  • soda oczyszczona – 10 łyżek
  • ocet – 100 ml
  • woda
  • rozpylacz
  • gąbka

Wymieszaj sodę w misce z taką ilością wody, aby uzyskać lepką papkę. Za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki nanieść pastę na całą powierzchnię ścian, sufitu i spodu piekarnika. Soda niemal natychmiast brązowieje.

Zamknij piekarnik i pozostaw tak na co najmniej 12-14 godzin.

Po tym czasie za pomocą mokrej szmatki (ciągle ją płucząc) usuń maksymalną ilość sody wraz z rozpuszczonym brudem.

Jeśli pozostał jeszcze przypalony brud nie martw się. Przelej ocet do butelki z rozpylaczem i spryskaj nim wszystkie powierzchnie, szczególnie miejsca, gdzie pozostały zabrudzenia. Uważaj, aby nie wdychać oparów.

Pojawi się piana i syczenie – to interakcja octu z resztkami sody. Teraz wystarczy usunąć resztki pasty, octu i brud, a następnie wytrzeć do czysta piekarnik.

Aby całkowicie wysuszyć wnętrze, włącz piekarnik na minimum 10 minut przy otwartych drzwiczkach.

To wszystko! Twój piekarnik będzie jak nowy!

Miniatura wpisu: freepik.com