Dla wielu z nas okres świat kojarzy się głównie z magią i rodzinną atmosferą. Niestety dla innych jest to okres wytężonej pracy i ogromnego stresu, żeby zdążyć ze wszystkim. W większości domów na wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów. Jednak są one jednym z najbardziej pracochłonnych świątecznych dań. Wiedząc, jak mrozić pierogi, można przygotować je po prostu wcześniej. Da się to zrobić tak, aby potem nie pękały podczas gotowania i smakowały jak świeże.
Mrozić ugotowane pierogi czy surowe?
Dopuszczalne są obie opcje. Uważa się, że mrożenie surowych pierogów pozwala lepiej zachować ich świeżość niż ugotowanych.
W obu przypadkach musimy przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym ciasto nie popęka.
Mrożenie surowych pierogów
Mrożenie surowych pierogów przeprowadzamy stopniowo w miarę lepienia. Gotowe pierogi powinny leżeć jak najkrócej. Wybieramy drewnianą deskę do krojenia lub tackę, która mieści się w naszej zamrażarce, posypujemy ją mąką. Układamy na desce lub tacce pierogi tak, żeby się nie stykały. Następnie umieszczamy je w zamrażarce na minimum godzinę.
Po tym czasie przekładamy je do woreczków lub pojemników. Opisujemy rodzaj i datę i umieszczamy z powrotem w zamrażalniku. Tak zamrożone pierogi można przechowywać przez 3 miesiące.
Jak mrozić pierogi — najlepszy sposób
Jednak najlepszym sposobem mrożenia pierogów jest opcja pośrednia. Nie gotujemy pierogów na gotowo, ani nie mrozimy pierogów zupełnie surowych. Krótkie podgotowanie według nas jest najlepszym sposobem mrożenia pierogów. Blanszowanie, czyli zanurzenie pierogów we wrzątku i odczekanie tylko do momentu wypłynięcia. Dzięki temu zabiegowi zwiększamy elastyczność ciasta, a tym samym jego odporność na pękanie.
Umieszczamy pierogi w garnku z wrzącą wodą. Czekamy, aż wypłyną. Wyjmujemy, a następnie musimy je schłodzić. Możemy skrócić ten proces i dodatkowo zahartować pierogi zanurzając je w zimnej wodzie. Następnie układamy na talerzu tak, żeby pierogi się nie dotykały. Teraz musimy pozwolić im wyschnąć i wystygnąć. To pomoże utwardzić ciasto i zminimalizować ryzyko pękania podczas mrożenia.
Możemy je posypać teraz mąką lub posmarować olejem. Możemy też gotować je wcześniej z dodatkiem oliwy w wodzie.
Następnie umieszczamy pierogi na desce, płaskiej tacce lub blasze do pieczenia, która zmieści się do zamrażarki. Staramy się, aby się nie dotykały. Niech będą one rozmieszczone równomiernie, aby uniknąć przywierania do siebie podczas mrożenia.
Wkładamy tacę z pierogami do zamrażalnika na co najmniej godzinę. Do momentu, gdy pierogi będą wystarczająco sztywne, aby nie kleiły się do siebie.
Przekładamy pierogi do plastikowych woreczków do mrożenia lub szczelnych pojemników. Staramy się usuwać jak najwięcej powietrza, aby zapobiec powstawaniu szronu i utrzymaniu lepszej jakości.
Zawsze opatrujemy woreczki i pojemniki datą, aby wiedzieć, jak długo pierogi możemy przechowywać.
Ile gotować mrożone pierogi
Czas gotowania mrożonych pierogów może się różnić. Zależy od rodzaju pierogów, grubości ciasta oraz tego, czy zostały zamrożone ugotowane, blanszowane czy surowe. A także tego czy rozmrażaliśmy je przed mrożeniem. Podgotowane do mrożenia pierogi można najpierw delikatnie rozmrozić w lodówce. To także minimalizuje ryzyko pękania. Dlatego trudno określić czas w minutach.
Podczas gotowania mrożonych pierogów bardzo ważne jest, aby nie wrzucać ich zbyt dużo. Jeśli za mocno ostygnie woda, ciasto zacznie pękać.
Woda nie powinna także bardzo silnie wrzeć. Silne bulgotanie wody może naruszyć strukturę ciasta i farsz wypłynie.
Czekamy, aż pierogi wypłyną, a woda zabulgocze. Od tego momentu gotujemy pierogi na wolnym ogniu, około 5 minut lub do czasu aż się same odwrócą.
Zobacz, jak gotować pierogi>>>
Czy ciasto na pierogi można mrozić
Oczywiście, że można. Jeśli zostało ci ciasto, możesz je zamrozić, aby następnym razem skrócić sobie pracę. W jaki sposób?
Podziel ciasto na kulki i postępuj z nim tak jak z pierogami. Ułóż kulki ciasta na tacce posypanej mąką, żeby się nie dotykały. Wstaw, w zależności od wielkości kulek, na 60 – 90 minut do zamrażalnika. Następnie wyjmij, gdy będą już sztywne i owiń w folię spożywczą.
Ciasto rozmrażamy zawsze w lodówce. Jeśli chcemy rano zabrać się za pierogi, przekładamy ciasto do lodówki na noc.
Po rozmrożeniu ciasto nie powinno różnic się od świeżo ulepionego. Gdyby było klejące, po prostu dodaj mąki.
Zatem odpręż się i część prac wykonaj na długo przed świętami. Pierogi ulep i zamroź. I możesz przygotowywać kolejne dania. Pierogi zamrożone po lekkim podgotowaniu, smakują zupełnie jak świeże!