Ta niezwykle prosta sztuczka pozwoli ci zasnąć w mniej niż minutę. Zapomnisz o bezsenności

Niemal każego dnia padamy ze zmęczenia, marzymy o ciepłym łóżku, wytchnieniu i relaksie. Marzymy o tym, że beztrosko zapadamy w błogi sen.

A kiedy nadchodzi wieczór i udajemy się na zasłużony wypoczynek, koniec końców okazuje się, że nie możemy zasnąć. Przewracamy się z boku na bok, myśli kotłują się w głowie, godziny mijają, a sen nie przychodzi…

Stres, chroniczne przemęczenie, problemy, nie sprzyjają zasypianiu. Bezsenność to straszna przypadłość i tylko ten kto ją zna, wie jaka to potworna męka, gdy odczuwasz straszne zmęczenie, a zasnąć nie możesz.

Ale jest pewien sposób, który może temu zaradzić.

Metoda nazywa się 4-7-8.

pl.pinterest.com

Zacznij od wygodnej pozycji leżącej. Oddychaj wolno i spokojnie.

Liczba 4 odnosi się do czasu mierzonego w sekundach, tyle powinien trwać wdech.

Potem nie wydychamy powietrza od razu, tylko zatrzymujemy je w płucach na 7 sekund.

Na koniec wydychamy powietrze bardzo wolno przez usta, powinno to trwać aż 8 sekund.

Brzmi prosto, niemal banalnie, prawda? Ale daje niesamowite efekty. Ciało się wycisza niemal błyskawicznie, nerwy odpuszczają, mięśnie rozluźniają. Ogarnia nas błogi spokój, który odpręża i przywołuje spokojny sen.

pl.pinterest.com

To ćwiczenie oddechowe zostało tak zaprojektowane, by spowolniony oddech wpłynął na układ nerwowy i zwolnił akcję serca. Niepokój bowiem zwiększa tętno, przyspiesza krążenie i nie pozwala zasnąć.

pl.pinterest.com

Lekarze polecający tę metodę, proponują korzystanie z niej w różnych stanach napięcia. Chcąc zasnąć musimy ją powtórzyć kilkukrotnie, ale gdy nie leżymy, w czasie dnia, wystarczy 1-3 powtórzenia, by zrelaksować się i obniżyć napięcie w trudnych sytuacjach stresowych.

Metoda znana jest od stuleci w różnych kulturach. Badacze odkryli stosowanie jej przez ludy plemienne na wszystkich kontynentach. Czerpanie z bogatych zasobów starożytnej wiedzy może przynieść ulgę skołatanym zmysłom także we współczesnych czasach.

W niektórych przypadkach bezsenność jest cięższa i wymaga interwencji medycznej. Inne warunki, które mogą przyczyniać się do znacznego braku snu, obejmują:

• zmiany hormonalne spowodowane menopauzą
• leki
• zaburzenia związane z używaniem substancji
• zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak depresja
• bezdech
• ciąża
• zespół niespokojnych nóg
• choroby autoimmunologiczne

Jeśli doświadczasz częstej, chronicznej bezsenności, skontaktuj się z lekarzem. Może skierować Cię do specjalisty, który przeprowadzi badanie snu w celu zdiagnozowania przyczyny Twojej bezsenności.

Wielu ludzi boryka się z problemem bezsenności. Może jest wśród nich Twój znajomy i pomożesz mu zasnąć. Udostępnij!

Źródło: healthline.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Wymieszaj wszystko i wstaw do piekarnika. Ciasto z wiśniami: smaczne, szybkie, ekonomiczne

Najbardziej nieznana korzyść z białka roślinnego: niezbędna dla dorosłych