Białka roślinne mają inne właściwości niż białka zwierzęce, które mogą utrzymywać układ kostny w dobrej kondycji.
Według ostatnich badań, częściowe zastąpienie białek zwierzęcych białkami pochodzenia roślinnego może pomóc w utrzymaniu kości w zdecydowanie lepszym stanie.
Badania nad wpływem białek różnego pochodzenia na stan kości
Przedmiotowe badanie zostało przeprowadzone przez Uniwersytet w Helsinkach.
Przez 12 tygodni badano 107 kobiet i 29 mężczyzn w wieku od 20 do 69 lat, którym losowo przydzielono jeden rodzaj diety z trzech opcji. Każdy z nich zawierał inną proporcję białek pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, dwa z nich na poziomie 70% do 30%, a trzeci pół na pół.
W trzech proponowanych kompozycjach diet zawarto źródła białka zwierzęcego, pochodzące z różnego rodzaju produktów, takich jak czerwone mięso, białe mięso, a także produkty mleczne, które zostały częściowo zastąpione białkami pochodzenia roślinnego poprzez dodanie szerokiej gamy roślin strączkowych, orzechów, nasion i produktów zbożowych.
Ciekawostką jest fakt, że produkty mleczne wzbogacone witaminą D i wapniem zostały częściowo zastąpione produktami niewzmocnionymi. Kolejnym faktem, który należy wziąć pod uwagę, jest mniejsza ilość sera w dietach zawierających więcej białka pochodzenia roślinnego w porównaniu z dietą bogatą w białko zwierzęce. Dieta zawierała natomiast taką samą ilość ryb i jajek.
W wyniku badań stwierdzono, że stan kości uległ poprawie, gdy część diety zwierzęcej, zwłaszcza pochodzenia mlecznego, została zastąpiona pokarmem pochodzenia roślinnego.
Białka pochodzenia zwierzęcego są ważne, ale lepiej je spożywać, unikając ich nadużywania.
Białko roślinne i wapń, zgrany zespół
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Granadzie, w którym stwierdzono, że spożycie białka pochodzenia roślinnego, zwłaszcza soi, poprawia wchłanianie i zawartość wapnia w kościach, a utrata wapnia z moczem może sięgać nawet 65% więcej na diecie bogatej w białko zwierzęce.
Stwierdzono również, że białko roślinne poprawia wchłanianie innych minerałów, które mogą pomóc w utrzymaniu naszych kości w dobrej kondycji.
Na potwierdzenie korzyści płynących z białka roślinnego dla zdrowia kości, znajdujemy również artykuł opublikowany kilka lat temu, w 2013 roku, w Korean Journal of Family Medicine. W tym badaniu stwierdzono, że białka roślinne są niezbędne dla zdrowych kości.
Przyczyny tego stwierdzenia związane są z większym prawdopodobieństwem wystąpienia kwasicy metabolicznej, która może powodować demineralizację kości, będącą bardzo ważnym czynnikiem ryzyka chorób takich jak osteoporoza.
Niemniej osoby, które decydują się na zmniejszenie ilości żywności pochodzenia zwierzęcego, muszą zagwarantować sobie niezbędne spożycie witaminy C i wapnia.
Jak podkreśla zespół z Uniwersytetu w Helsinkach, z punktu widzenia zdrowia kości ważne jest zapewnienie nie tylko białek, ale również odpowiedniego spożycia wapnia i witaminy D, naturalnie lub w postaci wzbogaconej żywności lub suplementów.