w

Świadomy sen – 50 procent ludzi go przeżywa, ale niewielu wie jak go kontrolować

Jednych przeraża, innych fascynuje, a jeszcze inni uważają go za coś naturalnego, ponieważ towarzyszy im od zawsze.

Badania wykazały, że tzw. świadomego snu doświadczyło kiedykolwiek około 55% osób, jednak częste świadome śnienie jest zjawiskiem znacznie rzadszym.

Tylko 23% osób doświadcza go raz w miesiącu, a jeszcze mniej śni świadomie z większą częstotliwością.

Czym jest świadomy sen?

To stan w fazie REM, kiedy śnisz, a jednocześnie masz tego świadomość. Świadome śnienie umożliwia w pewnym stopniu kontrolę nad snem.

Możesz zmieniać scenariusz, postacie, decydować co zrobić, powtórzyć lub kontynuować scenę.

Jak nauczyć się śnić świadomie?

Faza REM jest związana ze zdrowymi nawykami snu. Musi go być w wystarczającej ilości, by w tej fazie pozostawać wystarczająco długo.

Pomagają też regularność czasu zasypiania, nie picie alkoholu przed snem, unikanie ekranu przed zaśnięciem. Jednak nie jest to gwarantem świadomego śnienia.

Praktycy sugerują, że zapisywanie tuż po przebudzeniu snów pozwala uaktywniać podobne środowisko senne w kolejnych snach i pomaga w świadomym kontrolowaniu fabuły snu.

Niekiedy Twoja świadomość jest bliska przekonaniu, że śnisz, ale nie ma pewności. Są jednak sposoby na to aby ją o tym przekonać.

W tym celu musisz ćwiczyć umysł w rozpoznawaniu własnej świadomości, w czasie gdy nie śpisz.

Metoda polega na wykonywaniu testów rzeczywistości przez cały dzień. Gdy stanie się ono nawykiem, bez trudu obudzisz świadomość w czasie snu.

Popularne testy rzeczywistości:

Palce przez dłoń. Dociśnij palce do przeciwnej dłoni. Jeśli przejdą, śnisz.

Lustra. W stanie snu twoje odbicie nie będzie wyglądało normalnie.

Zatkaj nos. Będziesz mógł oddychać, jeśli będziesz we śnie.

Czytanie. Odwróć wzrok od tekstu, a następnie obejrzyj się ponownie. Jeśli śnisz, tekst się zmieni.

Tatuaże. Jeśli masz tatuaże lub jakieś cechy szczególne spójrz na nie. We śnie będą wyglądać inaczej.

Wybierz jeden test rzeczywistości i rób to kilka razy dziennie. Być może będziesz musiał poeksperymentować z różnymi testami rzeczywistości, aby ustalić, który z nich jest w Twoim przypadku najskuteczniejszy.

Techniki Indukcyjne

Specjaliści twierdzą, że możliwe jest zainicjowanie świadomego śnienia za pomocą technik indukcyjnych.

Budzenie się i zasypianie. Obudź się po pięciu godzinach. Podczas powrotu do snu będziesz bardziej skłonny wejść w fazę REM i zainicjować świadome śnienie.

Zaprogramowanie na świadome śnienie. Powiedz sobie, że dziś wieczorem będziesz miał świadomy sen. Możesz to zrobić przed snem lub gdy nie wrócisz do snu po przerwaniu go.

Po co świadomie śnić?

Świadome śnienie jest ciekawym stanem percepcyjnym z pogranicza jawy i snu. Można stwarzać środowisko niemożliwe, a jednak nasza świadomość go nie neguje.

To daje dużo ciekawych doznań, działa relaksująco i sprawia przyjemność.

Takie śnienie ma jednak więcej korzyści:

• pozwala łagodzić stany lękowe i depresyjne

• pozbyć się koszmarów sennych

• złagodzić objawy zespołu stresu pourazowego

• zwiększyć kreatywność

• poprawić zdolności motoryczne

Wizualizacja ruchów fizycznych może zwiększyć rzeczywistą zdolność ich wykonywania. Aktywuje się kora czuciowo-ruchowa mózgu odpowiedzialna za ruch.

Zagrożenia

Zachowaj ostrożność, jeśli masz zaburzenia snu lub zaburzenia psychiczne. Próba świadomego snu wiąże się z kilkoma zagrożeniami, w tym z przerwami w śnie i odrealnieniem. Porozmawiaj z terapeutą lub specjalistą od snu przed próbą świadomego snu.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: healthline.com, Miniatura wpisu: unsplash.com