w

Wystarczy zjeść 1 łyżkę dziennie. Usuwa zaparcia, wzdęcia i uparty tłuszcz

Czy wiecie, że blisko 70% populacji cierpi na problemy trawienne o różnym stopniu nasilenia?

W skrajnych sytuacjach kończy się na ciężkich uszkodzeniach organów biorących udział w trawieniu, przewlekłym bólu, dyskomforcie, a ostatecznie na stole chirurgicznym.

Choć medycyna nie uznaje ilości wypróżnień jako głównego czynnika nieprawidłowości trawiennych, to przyjmuje się, że powinny być one regularne i nie rzadsze niż jedno na dwa dni.

A bywają osoby, które wypróżniają się raz na tydzień. Problemu nie rozumieją ci, którzy mają doskonałą i szybką przemianę materii, nie odczuwają wzdęć, gazów, dyskomfortu i bólu spowodowanego zaleganiem treści pokarmowych w przewodzie pokarmowym.

Większość ludzi lekką modyfikacją diety jest w stanie znacząco poprawić trawienie, przyspieszyć metabolizm i zmniejszyć odczuwany dyskomfort.

Mamy dla Was przepis, który wywodzi się z medycyny naturalnej Bliskiego Wschodu, gdzie był stosowany jako główne remedium na problemy układu trawienia.

Mieszanka składa się z kminku, jogurtu i cytryny

Kminek to przyprawa, która jest używana w naszych potrawach w celu wzmocnienia smaku. Ma ziemisty i ciepły smak. Ale czy wiesz, że może Ci również pomóc w utracie wagi?

Tak to prawda! Kminek ma zdolność przyspieszania procesu utraty wagi.

Oprócz tego ma również wiele innych właściwości zdrowotnych, dlatego od wielu lat jest stosowany w medycynie tradycyjnej. Badania pokazują, że regularne spożywanie kminku przynosi różnego rodzaju korzyści dla zdrowia.

Korzyści zdrowotne wynikające z kminku

1. Zwiększenie aktywności enzymów trawiennych w jelitach.
2. Nasiona kminku są bogate w żelazo, a jedna łyżeczka może zawierać około 1,4 mg żelaza.
3. Kminek może pomóc w leczeniu cukrzycy.
4. Kminek może być używany do usuwania złego cholesterolu z organizmu.
5. Jedzenie nasion kminku może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.
6. Wreszcie nasiona kminku są korzystne dla redukcji tłuszczu i utraty wagi.

Kminek i utrata wagi

W 2015 roku przeprowadzono badanie, w którym 80 otyłych kobiet podzielono na dwie grupy: „grupę kminkową” i „grupę kontrolną”. Grupę kminkową poproszono o codzienne spożywanie kminku, a drugą grupę tylko o kontrolowanie diety. Okazało się, że kobiety, które wzbogaciły dietę o kminek straciły wyraźnie więcej na wadze w porównaniu z kobietami z grupy nie jedzącej kminku.

Kminek może pomóc w szybszym spalaniu kalorii poprzez przyspieszenie metabolizmu i poprawę trawienia. Kiedy masz zdrowy układ pokarmowy i szybszy metabolizm, automatycznie schudniesz.

Jak więc wykorzystać kminek do poprawy trawienia i utraty wagi ?

Kminek w proszku i jogurt

• 1 łyżeczka kminku w proszku

• 2 łyżki jogurtu naturalnego lub kefiru

• sok z 1/4 cytryny

Wymieszaj jedną łyżeczkę kminku w proszku z 2 łyżkami jogurtu lub kefiru, wciśnij sok z cytryny.

Jedz po posiłkach przez 15 dni.

Uwagi

Kminek jest uważany za wysoce bezpieczny i ogólnie nietoksyczny, nawet w większych dawkach. Ale jak wszystko ma pewne skutki uboczne, o których należy pamiętać.

Typowa dawka kminku jako suplementu ziołowego wynosi od 300 do 600 miligramów dziennie.

Naukowcy odkryli dowody na to, że kminek hamuje poziom testosteronu, co oznacza, że jego przyjmowanie może zmniejszać płodność mężczyzn. Kminek był używany w niektórych kulturach jako substancja wywołująca poronienie, więc kobiety w ciąży lub próbujące zajść w ciążę powinny o tym pamiętać.

Gotowanie i spożywanie żywności zawierającej kminek jest prawdopodobnie bezpieczne dla większości ludzi. Niektórzy ludzie mogą mieć alergię na kminek, jednak w takim przypadku powinni go unikać.

Konieczne są dalsze badania, zanim lekarze będą mogli zalecić dodatkowe dawki kminku. W jednym badaniu z 2013 roku niektórzy ludzie odczuwali nudności, zawroty głowy i ból brzucha po spożyciu ekstraktu z kminku.

Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów, ludzie powinni powiedzieć swojemu lekarzowi, co przyjmują. Wiele suplementów może wpływać na działanie niektórych leków na receptę.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25456022/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25766448/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27781121/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5486105/

https://www.researchgate.net/profile/Ali_Al-Snafi/publication/313742829_The_pharmacological_activities_of_Cuminum_cyminum_-A_review/links/58a46696a6fdcc0e0755de90/The-pharmacological-activities-of-Cuminum-cyminum-A-review.pdf

Fotografie: youtube/Seher Akgül, Renkli el İşi Dünyası, Smakdnia