Choroby onkologiczne stały się plagą ostatnich dziesięcioleci.
To, czy rozwinie się w nas nowotwór zależy od naszych genów i trybu życia. Wbrew powszechnej opinii, tylko niewielka część spośród chorób nowotworowych rozwija się wyłącznie wyniku dziedziczenia określonych predyspozycji. Czynniki genetyczne wiąże się z około 5% zachorowań.
Olbrzymia większość nowotworów jest efektem długotrwałego gromadzenia się uszkodzeń DNA. Te akumulujące się w ciągu całego życia drobne zmiany sprawiają, że w końcu komórki zaczynają się dzielić i rosnąć w niekontrolowany sposób.
Zdrowy tryb życia może redukować ilość tych uszkodzeń.
Proste wskazówki, które pomogą Ci zachować zdrowie.
Powiedz nie!”:
1. Dieta wysokotłuszczowa – opierająca się na pełnotłustych produktach mlecznych, tłustym mięsie, słodyczach i słonych przekąskach oraz daniach smażonych.
2. Oleje rafinowane
3. Kostki spożywcze (konserwanty, aromaty do żywności)
4. Napoje barwione gazowane
5. Czerwone mięso, jak i mięso przetworzone tj. wołowina, cielęcina, wieprzowina, dziczyzna, baranina, jagnięcina, koźlina, konina
6. Mammografia w czasie ciąży.
7. Nadmierna masa ciała – zgodnie z klasyfikacją WHO prawidłowe BMI to 18.5 – 24.9 oraz obwód talii (mierzony na wysokości pępka) dla kobiet wynosi < 80 cm a dla mężczyzn < 94 cm. 8. Przewlekłe nadużywanie alkoholu 9. Rozmrożone jedzenie 10. Woda z lodówki w plastikowych butelkach. 11. Leki hormonalne. 12. Dezodoranty (zwłaszcza po depilacji). 13. Cukier w dowolnej postaci (komórki rakowe żywią się głównie cukrem). 14. Palenie (odpowiada za 1/3 zachorowań na raka) 15. Infekcje (odpowiadają za 10% zachorowań na raka) 16. Opalanie (3 proc)
Powiedz tak!”:
1. Warzywa
2. Miód z umiarem zamiast cukru
3. Białka roślinne (fasola zamiast mięsa) dowiedziono, ze dieta wegetariańska może chronić przed chorobą nowotworową jelita grubego, piersi.
4. Dwie szklanki wody na pusty żołądek przed myciem zębów.
5. Ciepłe jedzenie, nie gorące
6. Sok przeciwnowotworowy: aloes + imbir + pietruszka + seler + promalina (średnia ananas), wymieszaj i wypij na pusty żołądek.
7. Sok przeciwnowotworowy nr. 2: kwaśnica / guanabana (bez pestek) + promalina (średnia ananas)
8. Codziennie surowe lub gotowane marchewki lub świeży sok z marchwi.
I kilka ważnych zaleceń
Nie pij herbaty z plastikowych kubków. Nie jedz niczego gorącego z papierowej lub plastikowej torebki (np. frytek).
Nie podgrzewaj żywności w mikrofalówce w naczyniach plastikowych. Kiedy plastik jest wystawiony na działanie ciepła, uwalniane są chemikalia, które mogą powodować 52 rodzaje raka.
Nie jedz ciężkich potraw po godzinie 17.00
Pij więcej wody rano, mniej wieczorem
Nie należy kłaść się bezpośrednio po jedzeniu i przyjmowaniu leków.
Zmiana trybu życia chroni nie tylko przed nowotworami. W badaniu EPIC-Potsdam (European Prospective Investigation Into Cancer and Nutrition-Potsdam), które prowadzono na terenie Niemiec analizowano, jak wpływa na zdrowie niepalenie tytoniu, unikanie otyłości (BMI poniżej 30 kg/m2), aktywność fizyczna – 3,5 godziny/tydzień i dieta złożona z dużej ilości warzyw i owoców, chleba z mąki z pełnego przemiału oraz minimalnej ilości czerwonego mięsa.
Ci, którzy przestrzegali wszystkich czterech prozdrowotnych zasad mieli niższe o 93 proc. ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, zawału serca o 81 proc., udaru mózgu o 50 proc. i raka o 36 proc. w porównaniu z osobami, które nie przestrzegały ani jednej z tych reguł.
Tak więc utrzymanie optymalnej masy ciała, nie palenie i umiarkowana aktywność fizyczna potrafi ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych o prawie 80 proc.
Dlaczego więc tak niewiele osób ma w sobie determinację do dbania o swoje zdrowie zanim poważnie zachoruje?