w

Właściwości zdrowotne czerwonych buraków. Mogą wyleczyć 12 poważnych chorób

Już starożytni Rzymianie i Grecy doceniali buraki jako jedne z najcenniejszych warzyw, których nie mogło zabraknąć w codziennej diecie.

Dziś wiemy, bo nauka wykazała ich niezwykłe właściwości, że zawierają drogocenne i w niespotykanych w innych warzywach ilościach pierwiastki takie jak:

cynk, jod, magnez, saponiny, flawonoidy, chlor, bor, betaina, wapń, sód i azotyny.

Chlor wspiera funkcje narządów wewnętrznych, pęcherzyka żółciowego, nerek i limfy. Burak ochroni Cię, a nawet wyleczy z wielu chorób, a jedynym skutkiem ubocznym jest zmiana koloru moczy. To chyba zbyt słaby argument za tym, by unikać tego klejnotu wśród warzyw.

Oto najistotniejsze zalety jedzenia buraków:

1. Poprawiają przepływ krwi

Warzywo to obfituje w azotany, które przekształcają się w azotyny za sprawą bakterii w jamie ustnej, a tym samym usprawniają przepływ krwi do mózgu.

2. Oczyszczają organizm

Burak przyśpiesza cały proces trawienno-wydalniczy, a tym samym ułatwia pozbycie się toksyn z organizmu. Wspiera funkcję wątroby, jelit i nerek. Oczyszcza także krew, oraz eliminuje kwas moczowy z ustroju.

3. Łagodzą zaburzenia miesiączkowania i objawy menopauzy

W czerwonym buraku obfituje w żelazo, dlatego warzywo wspomaga regenerację czerwonych krwinek. Kobiety regularnie jadające buraki nie mają zaburzeń miesiączkowania, ani drastycznych objawów menopauzy.

4. Mogą chronić przed nowotworami, a nawet pomóc je wyleczyć

Badania wykazały, że sok z warzyw ma silne działanie antynowotworowe, ochrania komórki i sprzyja tworzeniu nowych.

5. Obniżają ciśnienie krwi

To zasługa azotanów, które zmniejszają ciśnienie krwi. Picie 2 szklanek soku z buraków dziennie, może znacząco obniżyć ciśnienie tętnicze.

6. Łagodzą stany zapalne

Są bogate w przeciwutleniacze, które aktywizują siły obronne organizmu i zwalczają stany zapalne.

7. Leczą zaparcia

Sok z buraków jest dopalaczem systemu trawienia, wyraźnie przyspiesza proces co skutecznie uchroni przed zaparciami.

8. Niedobór żelaza i anemia

Żelazo wspomaga regenerację czerwonych krwinek, dlatego w leczeniu i zapobieganiu niedokrwistości burak nie ma sobie równych.

9. Korzystne dla mięśni

Picie soku z buraków zwiększa siłę mięśniową i daje energię. Regularne spożywanie takiego soku, znacznie zwiększa możliwości wysiłkowe.

10. Poprawiają kondycję skóry

Świetnie przeciwdziałają procesom starzenia. Z uwagi na wysoką zawartość kwasu foliowego, pomagają walczyć ze zmarszczkami i innymi problemami skórnymi.

11. Poprawiają nastrój i stan psychiczny

Sok z buraków zawiera betainę i tryptofan. Dzięki którym skutecznie odpręża umysł i pomaga w walce z depresją.

12. Buraki na potencję (naturalna viagra)

Starożytni Rzymianie uznawali buraki za silne afrodyzjaki. I nie jest to bynajmniej mit, ale fakty potwierdzone naukowo. A zawdzięczają to borowi, który wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny i libido.