Uprawiamy w domu świeże ogórki. Siejemy w październiku, zjadamy w Sylwestra

Wielu miłośników ogrodów nie zdaje sobie sprawy, że niektóre rośliny ogrodowe można z powodzeniem uprawiać w mieszkaniu. Jedną z takich roślin są ogórki.

Jeśli zasiejesz je teraz, to na Nowy Rok możesz zaskoczyć gości własnymi ogórkami.

Przygotowanie do siewu

Na co należy zwrócić uwagę, chcąc uprawiać ogórki na własnym parapecie?

Odmiana

Nie każda odmiana nadaje się do uprawy ogórków w mieszkaniu. Najlepiej sprawdzą się odmiany wcześnie dojrzewające. Ich owoce dojrzewają w przedziale od 35 do 50 dni po wschodach.

Trzeba pamiętać, że w mieszkaniu nie ma naturalnych owadów zapylających, dlatego do sadzenia trzeba wybrać odmiany, które nie wymagają zapylenia.

Warto zwrócić uwagę na specjalnie wyhodowane odmiany przeznaczone do upraw w pojemnikach, np. na balkonach. Kluczową cechą takich odmian jest zredukowana masa liściowa, krótkie pędy, a także owoce średniej wielkości – „Balcony Miracle”, „City Cucumber”.

Pojemnik

Do uprawy ogórków w mieszkaniu odpowiedni będzie pojemnik o objętości od 3 do 5 litrów na jeden krzak. System korzeniowy ogórków rozrasta się w szerz, dlatego pojemniki powinny być szerokie, a nie wysokie o małej średnicy.

Ziemia

W przypadku ogórków uprawianych wewnątrz odpowiednia będzie zarówno ziemia kupiona w sklepie przeznaczona do uprawy warzyw, jak i przygotowana samodzielnie.

Do jej przygotowania w równych ilościach bierzemy: Ziemię z ogrodu i kompost.

Mieszamy, a następnie dodajemy niewielką ilość popiołu i piasku. Można także wymieszać torf z humusem i perlitem, to także świetna mieszanka, bardzo odżywcza i lekka do uprawy ogórków.

Kiedy sadzić ogórki w mieszkaniu, aby owocowały na Nowy Rok

Aby uzyskać plony dokładnie w sylwestra, trzeba poprawnie obliczyć czas siewu. W dobrych warunkach siewki wychodzą gdzieś w 4-6 dniu.

Jeśli na opakowaniu nasion jest napisane, że owocowanie następuje w ciągu 45-50 dni, oznacza to, że owoce pojawią się po określonej liczbie dni od wykiełkowania. Zakładamy dodatkowy tydzień, a zatem siew ogórków powinien nastąpić pod koniec październikana początku listopada.

Pielęgnacja

Sadzenie to dopiero początek drogi, ważna jest również odpowiednia pielęgnacja roślin. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wziąć pod uwagę następujące parametry.

Oświetlenie

Do prawidłowego rozwoju ogórki potrzebują długich godzin dziennych, co najmniej 12-15 godzin światła dziennie. Możena osiągnąć ten wskaźnik zimą, stosując specjalne fitolampy do oświetlenia lub zwykłe diody LED. Montujemy je nad sadzonkami w odległości 20-40 centymetrów od wierzchołków i podnosimy w miarę wzrostu.

Podlewanie

Ogórki uwielbiają wilgoć. W mieszkaniach późną jesienią i zimą powietrze jest suche. Z tego powodu do tradycyjnego podlewania należy również dodać zwilżanie liści wodą z rozpylacza. Najlepiej przeprowadzać je rano.

Nawożenie

Ze względu na małą objętość gleby składniki odżywcze roślina zużyje niezwykle szybko. Dlatego ogórki uprawiane w donicach muszą być karmione.

Pierwsze nawożenie

Pierwsze nawożenie przeprowadza się 2 tygodnie po pojawieniu się pierwszych pędów. Celem jest zwiększenie masy zielonej, a to wymaga azotu.

Warto zastosować zielone nawozy organiczne. Są do kupienia gotowe, np. płynny biohumus, który jest stymulatorem wzrostu, wspomaga rozwój, buduje silniejszy system korzeniowy, poprawia plonowanie.

Można też wykorzystać własne zasoby, jeśli mamy na przykład zebrane zeszłoroczne liście lub trawę z koszenia, która leży minimum pół roku. Można taki materiał lekko przemieszać z ziemią w donicach lub zalać wodą i odstawić w ciepłe zaciemnione miejsce na dwa tygodnie (jeśli takim dysponujemy). Do podlewania używamy po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10.

Drugie nawożenie

Drugie nawożenie przeprowadza się w okresie kwitnienia. W tym czasie należy podawać nawóz ze zwiększoną dawką potasu. W sklepach kupimy gotowe produkty wzbogacone dużymi dawkami potasu, przeznaczone do roślin w czasie kwitnienia i owocowania. Cennym źródłem potasu jest popiół drzewny, skórka banana oraz woda z gotowania warzyw.

Garść popiołu wsypujemy do litra wody. Odstawiamy na dobę i podlewamy.

Skórkę banana kroimy na małe kawałki, zalewamy ciepłą wodą. Następnie odstawiamy do zaparzenia na 2 doby. Po odstaniu rozcieńczamy wodą i podlewamy. Można też stosować jako oprysk. Banany powinny być z etykietą bio. Tylko wtedy mamy pewność, że są ekologiczne, a do ich produkcji nie użyto, żadnych środków chemicznych.

Woda z gotowania warzyw bez soli jest świetną odżywką dla kwitnących ogórków, ponieważ zawiera wiele potrzebnych mikroelementów i skrobię. Przez użyciem powinna być całkowicie wystudzona.

Trzecie nawożenie

Trzecie nawożenie przeprowadza się w okresie dojrzewania owoców. W tej chwili roślina potrzebuje fosforu i potasu, więc można tu również stosować nawozy organiczne gotowe lub te przygotowane samodzielnie, stosowane w okresie kwitnienia.

Prowadzenie

Ogórki można pozostawić z długimi pędami, mocując na sznurkach.

Jeśli nie mamy na to miejsca można je uszczypnąć i prowadzić jako małe drzewka. O tym jak to zrobić można przeczytać w artykule: Metoda na soczyste, chrupiące ogórki na domowym parapecie.

Podsumowując przy odrobinie chęci i wytrwałości, możesz cieszyć się własnymi ogórkami na Nowy Rok, nawet bez szklarni czy ogrodu.

Źródło i Miniatura wpisu: dzen.ru/a/Y0cUlm0wxG2XWcbz?&

Czosnek na zimę sadzę metodą dla leniwych – przez gazety

Magnolia zakwitła po raz drugi w październiku. Jak to możliwe?