Nawożenie kwasem borowym
w

Zamiast drogich środków jedna torebka kwasu borowego: jak go używać w ogrodzie

Kwas borowy, tani i powszechnie dostępny, może okazać się bezcennym sojusznikiem w trosce o ogród. Ta prosta substancja dostarcza licznych korzyści, skutecznie zastępując kosztowne i złożone środki chemiczne. Wiele cennych właściwości tego związku może z powodzeniem rywalizować z drogimi preparatami, oferując równie efektywne rezultaty.

Doświadczeni ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę z korzyści płynących z użycia kwasu borowego jako niedrogiego środka pielęgnacyjnego dla roślin. Zastosowanie kwasu borowego w uprawie pomidorów, papryki i ogórków trzykrotnie w sezonie – przed kwitnieniem, w trakcie kwitnienia oraz podczas formowania owoców – może przynieść zaskakujące efekty.

Nawożenie kwasem borowym – działanie

Nawożenie kwasem borowym:

  • stymuluje wzrost i rozwój roślin;
  • zwiększa plony;
  • wspomaga tworzenie dużych owoców;
  • zapobiega występowaniu jałowych kwiatów oraz goryczy w owocach;
  • zwiększa odporność na mączniaka prawdziwego, zarazę, czarną nóżkę, zgniliznę wierzchołków kwiatów oraz inne choroby grzybowe.
  • poprawia jakość gleby. Bor jest mikroelementem, który jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu roślin. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do zahamowania wzrostu i deformacji roślin.
  • odstrasza mszyce, mrówki oraz inne niepożądane insekty

Warto również wspomnieć, że kwas borowy jest bezpieczny dla środowiska i nie szkodzi pożytecznym owadom, takim jak pszczoły. Jest to więc doskonała alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin, które mogą mieć negatywny wpływ na ekosystem.

Nawożenie kwasem borowym – stosowanie

Przygotowanie roztworu:

  • 1 łyżkę stołową kwasu borowego rozpuścić w pół szklanki gorącej wody. Następnie rozcieńczyć ten roztwór w 10 litrach wody i dodać szklankę mleka, które działa jak „klej” i sprawia, że preparat lepiej przylega do roślin.

Spryskiwać powstałym roztworem rośliny w godzinach wieczornych, najlepiej w bezwietrzny dzień. Na efekty tego prostego zabiegu nie trzeba długo czekać.

Kwas borowy na mrówki

Zastosowaniem kwasu borowego jest też walka z mrówkami, które często zakładają swoje gniazda w pobliżu roślin. Roztwór z kwasu borowego i cukru to skuteczna pułapka, która przyciąga i eliminuje te uporczywe owady. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki kwasu borowego w szklance wody i dodać cukier, aby stworzyć mieszankę, którą umieścisz w miejscach, gdzie mrówki są najbardziej aktywne.

Przeczytaj również: Kiedy stosować kwas borowy do ogórków i dlaczego należy to zrobić