Mrówki! Nie znajdziesz skuteczniejszego środka zaradczego

Mrówki w ogrodzie pełnią wiele ważnych funkcji, a ich obecność lub brak nie jest bez znaczenia.

Wiele z tych funkcji jest bez dwóch zdań pozytywna:

• Mrówki zwalczają szkodniki jedząc ich jaja i młode lub przeszkadzając im podczas karmienia.

• Są skutecznym środkiem kontroli biologicznej tak, że niektórzy hodowcy wprowadzają je celowo w ramach strategii zintegrowanej ochrony przed szkodnikami.

• Mrówki poprawiają wskaźniki zapylania. W miarę zmniejszania się populacji zapylaczy wielu ogrodników ma trudności z uzyskaniem stałych, obfitych zbiorów z owocujących upraw. Maszerując od kwiatka do kwiatka w poszukiwaniu pożywienia, mrówki często działają jak niezamierzone zapylacze.

• Mrówki wspierają zdrowy ekosystem. W tradycyjnym ogrodnictwie mrówki napowietrzają glebę – kopią tunele, w których woda, tlen i składniki odżywcze docierają do korzeni roślin. Przyspieszają również rozkład materiału organicznego, takiego jak liście i martwe owady, a tym samym użyźniają rośliny.

• Same mrówki służą jako pożywienie dla większych organizmów, takich jak jaszczurki, żaby i ptaki – zwierzęta, które również pomagają zapobiegać problemom ze szkodnikami.

I teraz małe ALE!

Bo owszem jest jakieś „ale” i to całkiem spore.

Mrówki mogą poważnie zranić Twój ogród!

Wszystko zależy od ilości. Kilka mrowisk i zatrzęsienie mrówek gdziekolwiek spojrzysz to katastrofa dla Twojego ogrodu! Dlaczego?

• Mrówki zwiększają populację szkodników. Co lubią mrówki? Jeśli kiedykolwiek rozlałeś na chodniku sok lub upuściłeś cukierek, prawdopodobnie znasz odpowiedź – cukier.

I zgadnij, co mszyce (a także wełnowce, łuski, mączliki i inne szkodniki wysysające soki) wytwarzają naturalnie?

Tak. Cukier w postaci lepkiej wydzieliny cieczy zwanej „spadzią”.

Oto interesująca część: Podobnie jak ludzie hodują zwierzęta tak mrówki hodują mszyce – chroniąc te owady przed drapieżnikami, aby mogły „czerpać” z nich spadź.

Następnie zaniosą wydzielinę do gniazda, aby podzielić się nią z królową i innymi robotnicami. Naukowe określenie tego związku to symbioza.

Czy mrówki uszkadzają rośliny?

Mrówki rzadko żywią się bezpośrednio roślinami, ale mogą uszkadzać rośliny w inny sposób. Kiedy kolonie mrówek budują gniazda pod roślinami, narusza to korzenie i pozbawia rośliny wody. Niektóre mrówki, w tym żółte mrówki łąkowe, hodują mszyce na korzeniach roślin.

Spadź, choć sama w sobie nie uszkadza, wspomaga rozwój czarnej pleśni. Te pleśnie mają ciemne zarodniki, które sprawiają, że liście stają się czarne. Zacienienie liści przez te zarodniki ogranicza fotosyntezę.

Niektóre gatunki mrówek zbierają również oleiste nasiona z roślin, takich jak budleia, cyklamen, kapusta, wrzos, mekonopsis, pierwiosnek, rzodkiew, rododendron i altówka.

Zbieranie nasion przez mrówki może być kłopotliwe, zwłaszcza w ciepłe dni późną wiosną i latem, kiedy mrówki są najbardziej aktywne. Jeśli w tym czasie dojdzie do słabego kiełkowania odpowiedzialne za to mogą być mrówki.

• Mrówki gryzą i niszczą

Prawdopodobnie najbardziej niesławny gatunek mrówek, mrówki czerwone Myrmica rubra kąsają, gdy zostaną sprowokowane. A ich jad wytwarza bolesną pręgę, która utrzymuje się przez kilka godzin.

Nie trzeba dodawać, że jeśli w twoich roślinach roi się od mrówek, zbiory mogą być nieprzyjemnym doświadczeniem.

Chociaż nie żądlą tak jak mrówki ogniste, mrówki Formica mogą ugryźć (potężnymi szczękami), a następnie wstrzyknąć kwas mrówkowy — który wywołuje uczucie pieczenia — w ranę. Niegroźny dla zdrowej osoby, po półgodzinie pieczenie ustępuje, ale jeśli ktoś ma alergię, jad w skrajnych przypadkach może wywołać wstrząs anafilaktyczny i martwicę skóry.

Niektóre gatunki stanowią problem z powodu nawyków lęgowych. Mrówki budują swoje domy z fragmentów drewna. I nie są zbyt wybredne co do rodzaju drewna – szkielet czy elewacja twojego domu jest tak samo atrakcyjna jak rozkładający się pień.

Jeśli mrówki staną się problemem, można je kontrolować na kilka sposobów.

Jak kontrolować mrówki w swoim ogrodzie

Jeśli zdecydowałeś, że mrówki nie pasują do twojego ogrodu, jest coś, o czym powinieneś wiedzieć: mrówki należą do najstarszych żyjących stworzeń na Ziemi. W rzeczywistości istniały obok dinozaurów.

Co oznacza, że ​​przeżyły masowe wymieranie, że ​​są całkiem dobrze przystosowane do przetrwania, a ​​kontrolowanie ich w ogrodzie może być trudne.

Ale ten sposób jest niezawodny!

Potrzebujemy:

• mały niski pojemnik ok 150 ml
• 1 łyżeczka cukru pudru
• kwas borowy w proszku do kupienia w każdej aptece za grosze (1 łyżeczka)

Do pojemniczka wsypujemy po jednej łyżeczce cukru pudru i kwasu borowego, mieszamy na sucho.

Następnie wlewamy trochę gorącej, zagotowanej wody tyle by powstała mieszanina o konsystencji papki. Dokładnie mieszamy, ponieważ kwas borowy trudno rozpuszcza się w wodzie.

Wykładamy przynętę na nakrętkę od słoika i umieszczamy na ziemi blisko mrowiska, wciskając nakrętkę w ziemię.

Mrówki uwielbiają słodycze, więc pociągnie je pasta, część zjedzą, a resztę zaniosą do gniazda dla królowej. Wkrótce po zjedzeniu słodkiej pasty królowa i inne mrówki zaczną umierać z powodu kwasu borowego.

Źródło: towergarden.com, gardening.which.co.uk, , Miniatura wpisu: Poleznoe TV/youtube

Pyszna i delikatna kapusta w rękawie – pakujesz, zapominasz i masz gotowy obiad!

Chroń się przed dną moczanową, eliminując krystalizację kwasu moczowego. Oto jak to zrobić