w

Kiedy stosować kwas borowy do ogórków i dlaczego należy to zrobić

Uprawa ogórków wydaje się stosunkowo łatwa – wystarczy podlewać i zbierać na czas. Jednak bardzo często z kwiatów nie zawiązują się owoce, a w efekcie ogórków jest mniej niż powinno. Aby temu zapobiec wskazane jest zastosowanie nawożenia na bazie kwasu borowego.

Zabieg wykonujemy dolistnie i przeprowadzamy go dwukrotnie – w okresie kwitnienia i formowania owoców.

Korzyści ze stosowania kwasu borowego

Bor bierze udział w wielu procesach zachodzących w komórkach roślinnych. Przeprowadzono badanie wpływu tego pierwiastka śladowego na wzrost ogórków. I tak naukowcy udowodnili, że bor:

  • Przyspiesza wzrost systemu korzeniowego.
  • Zwiększa liczbę zawiązanych owoców, a tym samym zwiększa wydajność.
  • Poprawia jakość owoców.

Specyfika nawożenia borem

Należy pamiętać, że boru nie należy przedawkować. Jeśli karmisz innymi nawozami, sprawdź czy nie ma w ich składzie boru. Jeśli występuje, nie stosuj go już oddzielnie.

Jak przygotować karmienie

Kwas borowy jest sprzedawany w postaci proszku, dlatego należy go rozpuścić w wodzie. Słabo rozpuszcza się w zimnej wodzie, dlatego do rozpuszczenia używamy gorącej wody. Następnie roztwór rozcieńcza się już zimną wodą.

Do przygotowania oprysku stosujemy 5 gramów kwasu borowego na 10 l wody. Najpierw rozpuszczamy proszek, w litrze gorącej wody, a następnie uzupełniamy zimną.

Takim roztworem opryskujemy rośliny podczas kwitnienia.

Gdy zaczynają formować się owoce, zabieg przeprowadza się ponownie. Proporcje takie same. Ale tym razem dodajemy 15-20 kropli jodu, który zapobiegnie gniciu korzeni, plamom na liściach i mączniakowi.

Jak prawidłowo karmić

Ogórki można podlewać i spryskiwać roztworem kwasu borowego. Jednak zalecane jest opryskiwanie.

Należy to zrobić wcześnie rano lub późnym wieczorem. Płyn powinien osadzać się na liściach ogórków, a nie lać się po nich.

Ogórki należy podlać przed opryskiem, zwłaszcza jeśli nawóz stosuje się pod korzeń.