w

Mszyce nie pojawią się na różach czy porzeczkach – użyj domowego repelentu

Mszyce są bardzo powszechnymi i groźnymi szkodnikami roślin. Przyczepiają się do liści i pędów, w czasie żerowania wstrzykują enzymy, które powodują deformacje, zwijanie lub zniekształcanie liści oraz pędów. Roznoszą też choroby, a ich populacja zwiększa się bardzo szybko, dlatego stanowią poważne zagrożenie dla roślin, zwłaszcza młodych.

Istnieje wiele naturalnych środków, które mogą pomóc w zwalczaniu mszyc w ogrodzie lub na roślinach. Oto kilka skutecznych metod:

Jednym z najpopularniejszych produktów farmaceutycznych używanych przez ogrodników jest amoniak. Nie tylko odżywia ale także chroni przed szkodnikami, w szczególności mszycami.

Oprysk z amoniaku

Rozcieńcz 2 łyżki amoniaku w niewielkiej ilości wody, dodaj 1 łyżkę kleju w płynie lub detergentu.

Wlej tę mieszaninę do 8-10 litrów ciepłej wody.

Tym roztworem spryskaj róże, maliny, młode drzewka owocowe i porzeczki od dołu do góry starając się spryskać liście z obu stron. W ten sposób ochronisz swoje rośliny przed inwazją mszyc!

Roztwór mydła potasowego

Możesz przygotować roztwór mydła potasowego, rozpuszczając 1-2 łyżeczki mydła potasowego w litrze wody. Następnie spryskaj roztworem dotknięte mszycami rośliny, szczególnie pod spodem liści, gdzie mszyce się gromadzą. Mydło potasowe działa na mszyce poprzez uszkadzanie ich powłoki woskowej.

Olej NEEM

Olej NEEM tłoczony na zimno olej z nasion drzewa miodli indyjskiej. Zawiera naturalną substancję odstraszającą szkodniki roślin zwaną azadyrachtyną. Działa na owady i inne szkodniki, które żerują na liściach roślin, jest bezpieczna dla owadów zapylających. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze więc skutecznie chroni rośliny przed chorobami.

Do przygotowania roztworu do oprysku potrzebujesz 5 kropli olejku na 1 litr letniej wody, dodaj też kilka kropli detergentu. Wymieszaj i poczekaj aż całkowicie ostygnie, przelej do spryskiwacza i spryskaj rośliny w ciągu kilku godzin. Zabieg trzeba powtarzać kilkukrotnie co dwa tygodnie.

Dodatkową ochroną, którą warto zastosować jednocześnie jest zawiązanie na roślinach żółtych wstążek, które przyciągną biedronki, będące naturalnym wrogiem mszyc.