w

3 płynne nawozy, które wielokrotnie zwiększą plon ogórków

Na ilość ogórków w uprawie wpływa wiele czynników, z których najważniejsze to podlewanie i nawożenie. Jeśli pragniesz uzyskać obfite plony ogórków, warto zwrócić uwagę na trzy wyjątkowe płynne nawozy, które mogą zdziałać cuda w twoim ogrodzie.

Naturalne nawozy do ogórków

Napar z obornika

Pierwszym z nich jest napar z obornika kurzego. Przygotowanie naparu nie jest trudne. Obornik kurzy wystarczy rozcieńczyć wodą w stosunku od 1 do 20. Takie nawożenie stosuje się gdy sadzonki są jeszcze niewielkie i mają ok 4 liści. W okresie tuż przed i w czasie kwitnienia nie stosujemy już nawozów bogatych w azot, natomiast dostarczamy fosfor i potas, które stymulują kwitnienie i wiązanie owoców. Sprawdzi się nawóz organiczny na bazie ekstraktu z alg morskich. Jest on bogaty w minerały i mikroelementy, które wspierają zdrowy wzrost roślin, poprawiając jednocześnie strukturę gleby. Rośliny stają się bardziej odporne na stresy środowiskowe, co przekłada się na większe i zdrowsze owoce.

Nawóz fosforowo-potasowy

W drugiej fazie sprawdzi się płynny nawóz fosforowo-potasowy. Ten specjalistyczny preparat dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają rozwój korzeni oraz kwitnienie. Dzięki niemu ogórki rosną szybciej i owocują bardziej obficie. Taki nawóz z naturalnych składników można nabyć gotowy lub przygotować samodzielnie np. z popiołu drzewnego. Popiół drzewny. Rozpuść 1 łyżkę stołową popiołu w 1 litrze wody.

Skórki bananów: Pokrój skórki bananów na małe kawałki. Umieść je w litrowym słoiku i zalej wodą. Odstaw na około 48 godzin, aby skórki się macerowały. Przecedź płyn, aby usunąć resztki skórek.

Domowe nawozy najlepiej stosować na zmianę, wówczas najlepiej uzupełniają pierwiastki. Można też je łączyć i stosować jednocześnie.

Woda z miodem

Dodatkowo woda z miodem pozwala zwiększyć plon ogórków zapylanych przez pszczoły. Wystarczy rozcieńczyć 1 łyżeczkę miodu w szklance ciepłej wody i wymieszać, aż miód całkowicie się rozpuści. Następnie trzeba wykonać oprysk roślin. Delikatny aromat naparu zwabi pszczoły, dzięki czemu na krzakach pojawi się znacznie więcej owoców.

Zastosowanie tych trzech płynnych nawozów w odpowiednich proporcjach może znacząco zwiększyć plony twoich ogórków, sprawiając, że twoje wysiłki w ogrodzie przyniosą większe i smaczniejsze owoce.

Miniatura wpisu: freepik.com