Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zwracanie uwagi na zielone części roślin podczas uprawy jest bezcelowe, skoro i tak mają one wyschnąć, a głównym celem uprawy jest uzyskanie główek.
Jednakże wielkość i jakość główek zależy bezpośrednio od tego, jak dobrze rozwiną się liście na początku sezonu wegetacyjnego.
Silne i dobrze rozwinięte liście odgrywają kluczową rolę w procesach odżywiania całej rośliny. Z kolei pożółkłe i wysychające liście ograniczają ilość składników odżywczych, które docierają do cebulki.
Problemy mogą wynikać z narażenia na niskie temperatury, inwazje szkodników, choroby czy niewłaściwe podlewanie. Skupmy się jednak na najczęstszej przyczynie – niedoborach składników odżywczych lub niewłaściwym ich zbilansowaniu.
Cechy kultury
Cebula jest rośliną o umiarkowanych potrzebach, ale wymaga pomocy w postaci nawożenia. W pierwszej fazie wzrostu cebuli stosuje się nawozy bogate w azot, a następnie przestawia się na nawozy bogate w fosfor i potas, aby zwiększyć rozwój bulw. Od czerwca, gdy dzień staje się coraz dłuższy zaczynają się tworzyć się cebule, ale jeśli liście nie są dobrze wykształcone, to cebule będą małe.
Oprócz tych kluczowych makroelementów, cebula potrzebuje w małych dawkach pierwiastków śladowych (żelazo, bor czy mangan)
Istnieje też grupa mezoelementów, które zajmują pozycję pośrednią między głównymi grupami. Siarka, magnez i wapń również często błędnie zaliczane są do mikroelementów, chociaż rośliny potrzebują ich w znacznie większych ilościach.
Jak przygotować i stosować nawóz pięciosiarczanowy
Istnieje prosty sposób na dostarczenie cebuli pełnego odżywienia, idealnie dostosowanego do jej potrzeb. Odżywka z kilku popularnych preparatów sprawi, że liście cebuli będą duże, grube i zielone.
Rozpuścić w 10 litrach wody:
- siarczan potasu – 1 łyżka;
- siarczan magnezu – 1 łyżka;
- siarczan amonu – 1 łyżka;
- siarczan miedzi – 1 łyżeczka;
- siarczan żelaza – 1 łyżeczka.
Do roztworu dodać 100 ml płynnego humatu potasu. Podlewaj grządki z cebulą w ilości 10 litrów na 1,5 metra kwadratowego.
Azot bez potasu i żelaza nie zwiększa głowy, tylko sprzyja rozwojowi części nadziemnej, a także gromadzeniu się azotanów. Sam azot nie „działa” też właściwie bez siarki. Magnez jest pierwiastkiem, który obok azotu i żelaza odpowiada za zielony kolor liści.
Tę siarczanową odżywkę do cebuli po raz pierwszy najlepiej zastosować na początku, gdy tylko temperatura wzrośnie do 15 ° C, drugi – na początku maja. A trzeci raz w czerwcu.
W na przełomie lipca i sierpnia liście cebuli zaczynają się łamać i schnąc w sposób naturalny. Gdy większość cebul znajduje się w tym stanie i ma jeszcze po 3-4 zielone liście zaczynamy zbiór.