w

Jak karmić marchewki, aby szybko rosły i dawały duże, soczyste, słodkie korzenie

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że uprawa marchewki to nie taka prosta sprawa. Albo gleba nie jest wystarczająco miękka, albo za mało podlewania podczas wschodów, a to za dużo podczas wzrostu.

A i nawożenie nie jest łatwe, ponieważ marchew to kultura, którą zadowolić trudno. A każdy błąd, skutkuje jakąś konsekwencją w postaci rozwidlonych, powykręcanych lub drobnych korzeni. W dodatku suchych i gorzkich, zamiast prostych, słodkich i soczystych.

Jak zatem zaspokoić potrzeby kapryśnej marchwi? Karmieniem, które nawiasem mówiąc, nadaje się również do buraków.

Jak podlewać marchewki w początkowej fazie wzrostu

Roślina okopowa pobiera średnią ilość składników odżywczych z gleby.

Uwielbia potas, mimo że jest rośliną okopową, a wydawałoby się, że fosfor powinien być priorytetem. Nie toleruje z kolei nadmiaru azotu, z powodu którego buduje wiele drobnych korzeni zamiast jednego palowego. A gromadzenie azotanów, psuje jej smak.

Ale kluczowym słowem jest tutaj „nadmiar”. Bez azotu marchew nie jest w stanie wyhodować zielonej części naziemnej. A liście stanowią ważną składową procesów metabolicznych, pompując odpowiednie substancje do „korzenia”, czyniąc warzywo dużym, słodkim i soczystym. Tak więc azot jest niezbędny, tylko we właściwej dawce.

Czy można karmić marchewki popiołem i mocznikiem

Nie zaleca się dodawania popiołu do bruzd podczas siewu nasion marchwi.

Istnieją również zastrzeżenia wobec karbamidu (mocznika). Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że te nawozy zakwaszają glebę, co nie jest dobre dla marchwi. Ta kultura nie toleruje niskiego pH.

Ale jeśli połączysz razem popiół i mocznik, otrzymasz magiczną odżywkę dla marchwi. Mocznik w podgrzanej glebie szybko zamienia się w kwas azotowy i gasi popiół. Popiół z kolei neutralizuje kwasowość mocznika.

To karmienie będzie miało wystarczającą ilość fosforu, wapnia, magnezu i pierwiastków śladowych dla marchwi. Najważniejsze jest przestrzeganie właściwych proporcji.

Jak przygotować i stosować roztwór popiołu i mocznika

Musisz dodać litrowy słoik popiołu drzewnego do wiadra z wodą. Nie ma potrzeby gaszenia roztworu octem lub innym kwasem – mocznik poradzi sobie z tym doskonale.

Dodaj czubatą łyżkę mocznika. Dobrze wymieszaj, podlej 3 metry kwadratowe (nie liniowe) grządek. Oczywiście po wstępnym podlaniu sama wodą przynajmniej na głębokość 3 cm.

Jeśli karmisz buraki takim nawozem, nie zapominaj, że apetyt tej rośliny jest większy. Rozwiązanie wystarcza na 2 metry kwadratowe.

Ile razy nawozić marchew

Marchewki zwykle nawozi się dwukrotnie. Ale jeśli użyjesz roztworu mocznika z popiołem, możesz ograniczyć się do jednego nawożenia na dobrych czarnoziemach lub grządkach nawiezionych kompostem lub obornikiem jesienią. Na glebach piaszczystych i gliniastych nawożenie trzeba zastosować dwukrotnie.

Popiół z mocznikiem to doskonały nawóz do marchwi. Popiół reaguje z mocznikiem, alkaliczne właściwości pierwszego składnika są kompensowane kwasowością drugiego, roślina okopowa otrzymuje wystarczającą ilość wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach.