w

Ten genialny nawóz do pomidorów kosztuje grosze, ale efekt jest imponujący

Nawożenie pomidorów jest bardzo ważnym elementem uprawy. Dostarczając im składników odżywczych wspomagamy ich wzrost, tworzenie silnych pędów, obfite kwitnienie i owocowanie.

Do wyboru mamy imponującą ilość naturalnych nawozów. Począwszy od kompostu, obornika, naparów z zielonych roślin, odżywki z glonów morskich, mączki kostnej, popiołu po mocznik czy gnojowicę. Ale to nie wszystkie możliwości.

Nawóz do pomidorów z płatków owsianych: zalety domowego środka

Nawóz z płatków owsianych ma szereg zalet, co pozwala na aktywne wykorzystanie go pod różnego rodzaju warzywa. Chociaż stosujący je ogrodnicy twierdzą, że płatki owsiane najlepiej nadają się do bakłażanów, papryki i pomidorów.

Płatki owsiane zawierają wiele witamin i pierwiastków śladowych, które mogą nie tylko wzbogacić Twoją dietę, ale także pomóc pomidorom rosnąć i dawać dobre zbiory. Na przykład magnez w płatkach owsianych pomoże aktywnie rozwinąć i wzmocnić system korzeniowy. Fosfor zostanie wykorzystany podczas kwitnienia pomidorów. Zaś ​​wapń gwarantuje powstawanie silnych i mocnych pędów.

Nawożenie płatkami owsianymi zwiększy odporność roślin na złą pogodę. Dodatkowo dodanie tego zboża do gleby zwiększa w niej liczbę dżdżownic. Te z kolei rozluźniają glebę, co umożliwia lepszą wentylację powietrza w glebie. Ma to również pozytywny wpływ na przyszłe zbiory. Pogłówny opatrunek z płatków chroni również rośliny przed grzybami i zgnilizną wierzchołkową.

Przepis na karmienie z płatków owsianych

W przypadku pomidorów najlepiej stosować karmienie w postaci naparu owsianego. Aby go przygotować, mielimy w blenderze lub moździerzu 3 łyżki płatków. Płatki zalewamy 1 litrem wody i pozostawiamy do zaparzenia na 2 godziny, od czasu do czasu mieszając. Następnie przecedzamy i rozcieńczamy wodą w równych proporcjach. Gotowym roztworem podlewamy co drugi dzień.

Można też przygotować bardziej intensywne karmienie, które należy stosować rzadziej. Na 10 litrów ciepłej wody wrzucamy do 0,5 kg pokruszonych płatków owsianych i odstawiamy na 5 dni. Tym roztworem należy podlewać pomidory raz na 2 tygodnie. Pod każdą roślinę należy wlewamy około 500 ml nawozu owsianego.

Płatki owsiane można też stosować na „sucho”, jeśli nie ma czasu na przygotowanie roztworu. Wystarczy posypać płatkami ziemię wokół krzaków pomidorów i wymieszać z ziemią.