w

Kiedy siać ogórki do gruntu. Ten termin jest ważny

Wybór terminu wysiewu ogórków do gruntu jest niezwykle istotny. Jeśli zrobimy to zbyt późno, otrzymamy zbyt mały plon. Śpiesząc się, ryzykujemy, że młode sadzonki nie poradzą sobie ze zbyt niskimi temperaturami. Zatem kiedy siać ogórki do gruntu?

Kiedy siać ogórki do gruntu

Ogórki są roślinami ciepłolubnymi. Siew ogórków do gruntu najlepiej zaplanować wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków, a temperatura gleby stabilnie utrzymuje się na odpowiednim poziomie. W Polsce zazwyczaj jest to koniec maja lub początek czerwca, zależnie od regionu i aktualnych warunków pogodowych.

Tu sprawdza się kultywowane przez wielu ogrodników tradycyjne: Po ogrodnikach lub po zimnej Zośce.

Dla niewtajemniczonych wyjaśniam, że chodzi o daty: św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja) i św. Zofia (15 maja).

Te tradycyjne terminy nie wzięły się znikąd. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadziło analizę danych z lat 1881–1980. Okazało się, że w 95 spośród 99 lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja. Przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja.

Oczywiście, dobierając termin wysiewu ogórków, warto zawsze wziąć pod uwagę aktualne prognozy. Klimat się zmienia i musimy brać to pod uwagę.

Koniec maja, początek czerwca jest już raczej bezpiecznym terminem, kiedy można siać ogórki do gruntu.

Przed wysiewem warto również upewnić się, że temperatura nocna nie spada poniżej 10°C. Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na kiełkowanie i rozwój młodych roślin.

Jeśli chcesz przyspieszyć uprawę, możesz przygotować rozsadę. Około 2-3 tygodnie przed planowanym terminem wysadzenia do gruntu.

Przeczytaj także: Siew ogórków: która metoda lepsza — rozsada czy bezpośrednio do gruntu?

Jakie nasiona ogórka kupić, żeby nie zostać bez plonów