trawa z koszenia trawnika
w

Nie wyrzucaj skoszonej trawy! Oto jak za jej pomocą kilkukrotnie zwiększyć zbiory warzyw

Większość właścicieli posesji nie zdaje sobie sprawy z wartości skoszonej trawy, często po prostu ją paląc lub wyrzucając. Jednakże, ta zielona masa posiada wartościowy potencjał i można ją dobrze wykorzystać.

Jak wykorzystać skoszoną trawę

Skoszoną trawę świetnie sprawdzi się jako ściółka na ogrodowych grządkach. Pomaga utrzymać wilgoć, zapobiegać rozwojowi chwastów oraz stopniowo się rozkładając, dostarczać roślinom niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest, by nie stosować trawy zawierającej nasiona na ściółkę, aby uniknąć niechcianego rozsiewu.

Innym sposobem wykorzystania świeżo skoszonej trawy jest stworzenie bogatego w azot nawozu płynnego. Wypełnij wiadro skoszoną trawą, zalej wodą, przykryj i odstaw na 2-3 tygodnie, aby zaparzył się nawóz. Następnie przecedź go i rozcieńcz w stosunku 1:5. Tak przygotowany nawóz warto stosować co dwa tygodnie, aby wzbogacić rośliny w azot.

Skoszona trawa doskonale nadaje się również do kompostowania. Można ją mieszać z innymi odpadami organicznymi. Regularnie mieszając i nawilżając kompost przyspieszysz proces rozkładu.

Nie zapominaj także o pozostawieniu części trawy na trawniku. Jej rozkład naturalnie wzbogaci glebę, co sprawi, że trawnik będzie wyglądał zdrowiej i będzie bardziej zielony.

Te metody pozwalają nie tylko oszczędzić na utylizacji odpadów, ale także przyczyniają się do zdrowszego ogrodu i lepszego środowiska.

Przeczytaj także: Najlepszy nawóz wszech czasów