Jak dbać o ogórki, środki ochrony
w

Jak chronić ogórki, aby były zdrowe, owocowały bujnie i przez całe lato

Jod i nadmanganian potasu odgrywają ważną rolę nie tylko w medycynie, ale również w ogrodnictwie. Używane są jako wszechstronny środek do pielęgnacji roślin oraz jako szybka pomoc w walce z różnymi chorobami, takimi jak zaraza późna, mączniak prawdziwy czy zgnilizna korzeni.

Środki przeciwko chorobom ogórków

Choć uprawa ogórka nie jest skomplikowana to jest to warzywo podatne na choroby. Nieodpowiednie warunki, choroby innych roślin mogą je narazić na stres i zwiększyć zachorowalność. Jak chronić ogórki przed chorobami prostymi środkami? Poniżej znajdziesz opis popularnych, domowych metod ochrony z prostych składników o właściwościach antyseptycznych, które mogą być stosowane do ochrony roślin przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.

Rola jodu w podlewaniu ogórków

Jod posiada wiele korzystnych właściwości dla ogórków oraz innych upraw ogrodowych. Działa jako środek antyseptyczny i bakteriobójczy, a także jako uniwersalny nawóz. Szczególnie pozytywnie na jod reagują ogórki, pomidory, kapusta, ziemniaki, bakłażany, papryka i truskawki. Pomaga zwalczać różne grzyby, wirusy i bakterie, takie jak zaraza, zgnilizna i mączniak prawdziwy. Istnieje wiele przepisów na wykorzystanie jodu w ogrodzie.

Uniwersalny nawóz z jodem

Najpowszechniejszym sposobem wykorzystania jodu jako nawozu jest przygotowanie roztworu wodnego. Proporcja to 40 kropli jodu na 10 litrów wody. Rośliny podlewa się po pojawieniu się kwiatów, wlewając 0,5 litra pod każdy krzak. Powtarza się to co 3-4 tygodnie. Paprykę i kapustę podlewa się tym samym roztworem, gdy zaczynają tworzyć kolby (1 litr na każdy krzak po uprzednim podlewaniu sama wodą).

Jod do zwalczania zarazy pomidorów i ziemniaków

W przypadku zarazy pomidorów i ziemniaków stosuje się inną proporcję: 4 krople jodu na 10 litrów wody. Rośliny podlewa się, wlewając 2 litry pod każdy krzak.

Mleko z jodem do ogórków i pomidorów

Mleko z jodem ma korzystne działanie odżywcze i pomaga zwalczać istniejące choroby. Aby przygotować mieszankę do podlewania ogórków, należy zmieszać 10 litrów mleka z wodą w stosunku 1:5, a następnie dodać 10 kropli jodu. Podlać rośliny. Ta metoda jest również stosowana przy pomidorach.

Jod przeciwko mączniakowi prawdziwemu

Mieszanka nadmanganianu potasu i jodu w różnych proporcjach może uratować ogórki i cukinię przed mączniakiem prawdziwym. Przepis: 10-12 kropli jodu, 9 litrów wody oraz 1 litr mleka o niskiej zawartości tłuszczu. Rośliny opryskuje się tym roztworem co dwa tygodnie, aż choroba ustąpi. Dodatkowo, rozwiązanie to wspomaga wzrost i zwiększa plon.

Zsiadłe mleko z jodem na różne choroby ogórków

Zsiadłe mleko z jodem stosuje się w celu ochrony przed różnymi chorobami. Proporcja to 10 litrów wody, 30-40 kropli jodu oraz 1 litr serwatki lub kwaśnego mleka. Mieszankę należy dokładnie wymieszać i spryskiwać ogórki raz na trzy tygodnie przed rozpoczęciem pierwszych zbiorów.

Kwas borowy z jodem jako wsparcie rośliny podczas zawiązywania owoców

Kwas borowy z jodem stosuje się do lepszego zawiązywania owoców i zapobiegania chorobom. Proporcja: 10-15 kropli jodu, 0,5 łyżeczki kwasu borowego, 10 litrów ciepłej wody. Do tego roztworu dodaje się 1 litr serwatki i spryskuje rośliny. Latem wystarczą 2-3 takie opryski.

Miedzian w pielęgnacji ogórków i pomidorów

Miedzian jest skutecznym środkiem na różne choroby. Zawiera miedź, która pomaga chronić rośliny przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Stosowany w formie oprysków.

Przeczytaj także: Ogórki uwielbiają ten biały zasilacz! Zapewnia zdrowe zielone liście i ogrom owoców!