nasiona ogórka

Jakie nasiona ogórka kupić, żeby nie zostać bez plonów

Wybór dobrych nasion ogórka jest niezbędny, aby uzyskać bogate i wysokiej jakości zbiory. Najwyższą jakość i plony można zapewnić sobie tylko wtedy, gdy stosuje się wyłącznie najlepsze nasiona. Oto kilka porad ekspertów, które pomogą Ci wybrać najlepsze nasiona ogórka, które zapewnią obfite zbiory.

Wybierz kilka rodzajów nasion

Wybierz spośród kilku różnych odmian ogórka. Chyba że masz sprawdzona ulubioną odmianę. Jeśli nie lepiej kupić kilka różnych rodzajów i testować je w praktyce. Dawniej odmiany kształtowały się na określonym terenie i były dostosowane do warunków glebowych i klimatycznych. Teraz nasiona są bardziej uniwersalne. Można jednak zapytać okolicznych ogrodników, jakie odmiany uprawiają z największym powodzeniem.

Sprawdź okres zdolności do kiełkowania

Zwróć uwagę na trwałość nasion. Mimo że trwałość nasion ogórka wynosi kilka lat, to nie mamy pewności czy były właściwie przechowywane. Nasiona przechowywane dłużej niż dwa lata mogą tracić na jakości i plonie. Trwałość nasion może się zmniejszać, skuteczność kiełkowania maleć, a jakość plonów pogorszyć.

Najlepiej wybierać świeże nasiona. Mają tendencję do lepszego kiełkowania niż te przechowywane przez dłuższy czas.

Zwróć uwagę na producentów

Wybierz nasiona od sprawdzonych producentów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Gwarantują jakość produktów i stosowanie wyłącznie najlepszych odmian.

Oceń odporność na choroby i szkodniki

Wybieraj nasiona odmian odpornych na choroby i szkodniki. Przełoży się to na wyższy plon i obniży koszty ochrony ogrodu. 

Oceń jakość nasion

Na koniec sprawdź jakość opakowania nasion przed ich zakupem. Sprawdź, czy nie występują zewnętrzne oznaki uszkodzeń, które mogą wskazywać na problemy podczas przechowywania i transportu. Torebki z nasionami powinny być zamknięte, niepogniecione, bez oznak wilgoci czy wypalenia od słońca. Sfatygowana torebka może wskazywać, że nasiona są nie pierwszej świeżości. Ważne też by data przydatności nie była zaklejona i niewybita na niej późniejsza.

Wnioski

Wybór najlepszych nasion ogórka to proces, nad którym warto się pochylić. Nasiona zawierają materiał zdolny do kiełkowania i zapasy do wytwarzania pierwotnych komórek. Długotrwała ekspozycja na tlen może prowadzić do oksydacji i uszkodzenia struktury chemicznej nasion.

Wysokiej jakości nasiona mają zdolność do szybkiego i jednolitego kiełkowania. Rośliny wyrosłe z silnych nasion mogą lepiej konkurować o światło, wodę i składniki odżywcze. A to przekłada się na zdrowsze rośliny.

Jak naprawić zamek błyskawiczny

Zepsuł się zamek? Nie wyrzucaj ubrania. Krawiec zdradził sztuczkę jak go naprawić w minutę!

Rozpuść w wodzie i podlej 3 razy. Zawsze robię to zimą gdy rośliny marnieją