Rozpuść w wodzie i podlej 3 razy. Zawsze robię to zimą gdy rośliny marnieją

Korzenie roślin są w stanie wchłonąć glukozę, co może pomóc kwiatom poradzić sobie z brakiem światła słonecznego w zimnych porach roku.

Jest wiele gatunków roślin domowych, które pozytywnie reagują na takie dokarmianie.

Jakie rośliny można wspierać cukrem, a jakich nie należy, oraz jak przygotować roztwór do podlewania lub oprysku, o tym poniżej.

Zalety podlewania roślin wodą z cukrem

Glukoza normalizuje proces fotosyntezy, stymuluje wzrost i przedłuża kwitnienie roślin domowych. Podlewanie słodzoną wodą może ożywić podsychające rośliny.

Karmienie może być przydatne jeśli:

  • liście stały się blade i małe;
  • wzrost rośliny został zatrzymany;
  • roślina została przesuszona;
  • łodygi są wyciągnięte i słabsze z powodu braku oświetlenia;
  • pojawiły się żółte liście;
  • roślina upuszcza liście;
  • roślina nie kwitnie choć przypada jej czas kwitnienia;

Jakie rośliny podlewać wodą z cukrem

Rośliny doniczkowe dzielimy na te, które mogą kwitnąć przez cały rok, oraz te, które kwitną tylko latem, a także ozdobne rośliny liściaste.

Rośliny, które kwitną latem, należy pozostawić na zimę w spokoju. One przechodzą teraz w stan spoczynku i nie należy ich niczym stymulować. Trzeba tylko okresowo sprawdzać ich stan i podlewać w razie potrzeby.

Gdyby te rośliny zostały teraz podlane słodzoną wodą zaczęłyby rosnąć równie aktywnie jak latem. Przy braku światła słonecznego mogłoby to spowodować zaburzenia rozwojowe.

Karmienie jest potrzebne tylko tym, które nadal aktywnie rosną i kwitną w tym okresie, oraz gdy wykazują oznaki osłabienia niedoborem światła.

Fikusy, sukulenty, róże pokojowe, draceny, palmy, azalie, cyklameny, fiołki afrykańskie, gwiazdy betlejemskie, zwartnice czy kalanchoe to tylko niektóre z roślin, które skorzystają na okazjonalnym podlewaniu słodką wodą.

W jaki sposób odżywiać rośliny cukrem

Do podlewania należy sporządzić roztwór z użyciem cukru lub glukozy.

Ważne jest przestrzeganie proporcji:

  • 1 łyżeczka cukru na 1 litr wody;
  • 1 ml glukozy (10%) na 1 litr wody;
  • 8 ml glukozy (5%) na 1 litr wody.

Uwaga: przekroczenie dawki doprowadzi do pogorszenia kondycji rośliny.

Roztwór drożdżowo-cukrowy

Roztwór drożdżowo-cukrowy działa jeszcze lepiej. Drożdże są doskonałym stymulatorem wzrostu. Ogrodnicy używają ich do karmienia słabych sadzonek i wzmacniania młodych roślin po przesadzeniu. Dzięki aktywności drożdży następuje przyspieszone przetwarzanie zawartych w glebie substancji organicznych. W rezultacie uwalniane są składniki odżywcze, które są łatwo wchłaniane.

To samo dzieje się w doniczce. Rośliny w pomieszczeniach zaczynają rosnąć bardziej aktywnie, wzmacnia się ich odporność i system korzeniowy.

Do przygotowania nawozu należy rozpuścić łyżeczkę cukru i suchych drożdży w litrze ciepłej wody. Pozostawić na 30 minut w ciepłym miejscu, aby aktywować drożdże.

Podlewamy tak, aby na 1 kg ziemi przeznaczyć ok. 70 ml nawozu.

Uwagi i ostrzeżenia

W przypadku przedawkowania gleba w doniczkach może spleśnieć. 2-3 podlania wystarczą, aby wzmocnić osłabioną roślinę. Aby jej nie zaszkodzić, słodkim roztworem podlewamy tylko raz w miesiącu. Nie należy również, wsypywać granulowanego cukru bezpośrednio na ziemię – spowoduje to rozwój pleśni i może przyciągnąć szkodniki.

Roztwór cukru nie pomoże, gdy system korzeniowy rośliny jest uszkodzony. Cukier nie zostanie wchłonięty przez roślinę.

Syrop stosuje się również do dokarmiania dolistnego – po oprysku liście ożywają i stają się jaśniejsze.

nasiona ogórka

Jakie nasiona ogórka kupić, żeby nie zostać bez plonów

Nawlekanie igły teraz jest łatwe. Nawet dla starszej osoby