Zrób to u szczytu kwitnienia: wypełnij słoik olejem i fioletowymi kwiatami

Nie można nie kochać fascynującego magicznego aromatu bzu! Wypełnia ogród delikatnym i słodkim zapachem kwitnących krzewów przywołując miłe uczucia. Ale nie wszyscy wiedzą o właściwościach leczniczych bzu.

Zwykły lilak jest w stanie wspomóc ciało, aby poradziło sobie z wieloma chorobami.

Lilak

Lecznicze właściwości bzu są znane w medycynie ludowej od setek lat. Roślina obficie rosła w ogrodach szlachty Imperium Osmańskiego. Zakłada się, że tam był po raz pierwszy użyty w medycynie i do sporządzania perfum.

Lilak zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, olejki eteryczne i flawonoidy, które mają pozytywny wpływ na ciało. Lilak jest doskonałym środkiem przeciwgorączkowym, środek przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Z rośliny można przygotować napar, olej, kompresy i maści, pomocne w reumatyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, rwie kulszowej i dnie moczanowej.

Niestety olej liliowy można kupować jedynie w wyspecjalizowanych sklepach i nie jest łatwo dostępny. Ale można go łatwo przygotować samodzielnie w domu.

Olejek z kwiatów bzu

Kwiaty należy zbierać w ogrodzie lub z wolnorosnących krzewów oddalonych od ulic i miejskich zanieczyszczeń – jak najdalej od terenów przemysłowych i zakurzonych dróg.

Będą potrzebne:

– świeże kwiaty bzu
– każdy olej roślinny bez wyraźnego zapachu
– 1 litrowy słoik z pokrywką
– czysta gaza

Przygotowanie:

1. Ostrożnie oddziel małe kwiaty od łodyg, wypełnij nimi słoik

2. Rozgrzej olej roślinny do 40 stopni i zalej nim kwiaty w słoiku do samej góry

3. Zamknij pokrywką i odstaw na 2 dni.

4. Przecedź olej przez gazę, dobrze wyciskając płatki kwiatów.

5. Ponownie rozgrzej olej i zalej świeżą partię kwiatów. Odstaw.

6. Powtarzaj procedurę, aż uzyskasz pełny słoik pachnącego oleju lub więcej jeśli potrzebujesz.

Olej wcieraj w skronie, a skutecznie zwalczysz migrenę, gorączkę, masuj chore stawy dotknięte reumatyzmem. Dodając olej do kremów, balsamów, szamponów i odżywek wzbogacasz ich właściwości odżywcze cennymi substancjami.

Jeśli dodasz olej do środkiów czyszczących aromat bzu wypełni cały dom.

Olejek lilakowy stosuje się do leczenia wysypek, oparzeń słonecznych, małych skaleczeń i zadrapań oraz inne choroby skóry, takie jak ropne pryszcze, trądzik, czyraki.

Używany jest również w inhalacjach. Wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli, przeziębienia, bólu gardła i grypy. Łagodzi stres i wszelkiego rodzaju zaburzenia nerwowe, zwiększa popęd płciowy u kobiet i mężczyźn.

Olejek z kwiatów bzu poprawia stan żył i zmniejsza żylaki. W tym celu stosuje sie kompresy przez noc z bawełnianych ściereczek nasączonych olejem i owija folia spożywczą.

Zainteresował cię przepis? Zbierz kwiaty bzu i przygotuj ten wspaniały olej!

Udostępnij na Facebooku swoim przyjaciołom.

Fotografie: freepik

Kwitną truskawki. Trzy rzeczy, które muszą być zrobione właśnie teraz

Kuruj się herbatą akacjową aby zredukować stres, ukoić nerwy, obniżyć ciśnienie i pozbyć migreny