Kuszący zapach akacji to nie tylko piękno i przyjemność, ale też niezwykle dobroczynny wpływ. Dzięki zawartemu olejkowi eterycznemu kwiaty akacji wprowadzają w stan głębokiego odprężenia na poziomie psychicznym i emocjonalnym. Nie bez powodu mówi się, że spacer pod kwitnącymi akacjami pomaga uspokoić system nerwowy.
Z kwiatów robini akacjowej (Robinia pseudoacacia L.) potocznie nazywana „akacją” możemy przygotować nie tylko aromatyczną i przyjemną herbatę, ale również rozmaite desery. Kwiaty można smażyć w cieście naleśnikowym i racuchowym. Można je też przygotowywać podobnie jak płatki róży (w cukrze) i stosować jako nadzienie do rogalików lub pączków.
Kwiaty akacji – właściwości
Kwiaty akacji mają właściwości moczopędne, rozkurczowe, uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne, poprawiające krążenie krwi. W postaci mocnych naparów mogą obniżać ciśnienie krwi i działać uspokajająco na układ nerwowy wegetatywny i ośrodkowy. Herbata akacjowa łagodzi nerwowość i
drażliwość, migreny i ataki paniki, poprawia jakość snu.
Stosowane zewnętrznie okłady z naparu: łagodzą stany zapalne spojówek, objawy trądziku różowatego i zmęczenie oczu.
Przygotowanie herbaty akacjowej
1 łyżkę rozdrobnionych kwiatów akacji zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem. Po 20 minutach przecedzamy. Spożywa się 2 razy dziennie po 1 szklance naparu. Warto dodać miodu akacjowego.
Taki też napar można stosować zewnętrznie.
Osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowe powinny pić tę herbatę letnią.
Herbatę akacjową można stosować również do kąpieli. Aby zmniejszyć napięcie
nerwowe i napięcie, można użyć 2 garści kwiatów akacji do wanny z gorącą wodą.
Przeciwwskazania i środki ostrożności
Herbata akacjowa ze względu na niski poziom toksyczności uważana jest za bezpieczną, wolną od działań
niepożądanych.