7 najczęstszych problemów pomidorów po przesadzeniu do ziemi

Tydzień temu sadzonki wesoło stały w oknie i miały się dobrze, a po przesadzeniu nagle zwiędły i zżółkły? Prawdopodobnie źle zniosły przesadzanie i trzeba im pomóc zaaklimatyzować się w nowym miejscu, aby nie stracić całego plonu.

Aby sadzonki po posadzeniu czuły się komfortowo w nowym miejscu powinny zostać hartowane, prawidłowo podlane i nawiezione.

Ale co, jeśli wydaje się, że wszystko przeprowadzono dobrze, a krzewy marnieją w oczach?

Sadzonki więdną po posadzeniu

Częściowe przywiędnięcie liści na sadzonkach po przesadzeniu jest czymś zupełnie normalnym. Młode rośliny doświadczając naruszenia korzeni, zmian temperatury i składu gleby zareagują przywiędnięciem. Przez pierwszych kilka dni roślina gorzej wchłania wilgoć, a liście aktywnie ją odparowują.

Co robić: Aby zminimalizować skutki tych zmian przez pierwsze dwa tygodnie warto sadzonki osłaniać. Uchroni je to przed nadmiarem światła, ale też wiatrem i chłodem. Wstrzymujemy również na kilka dni podlewanie, aby korzenie dostawały powietrze i zaktywizowały się w poszukiwaniu wody.

Sadzonki żółkną po posadzeniu

Żółknięcie liści sadzonek może być spowodowane zbyt jasnym oświetleniem, nadmiarem azotu (zbyt obfite podanie do gleby nawozów organicznych na krótko przed sadzeniem), niewłaściwym podlewaniem lub zwiększoną kwasowością gleby.

Co robić: osłonić przed słońcem, nie podlewać, a gdy to konieczne stosować tylko wodę ciepłą i ustaną. Podsypać glebę wokół dolomitem.

Sadzonki wysychają, zwijają i zrzucają liście

Opadanie dolnych liści sadzonek jest procesem naturalnym. Pierwsza para liścieni może i powinna żółknąć i spaść bez szkody dla całego krzewu. Ale jeśli reszta liści zacznie żółknąć i odpadać, sadzonki mają poważny problem. Najprawdopodobniej roślina jest chora lub cierpi na szkodniki, które gryzą korzenie.

Co robić: jeśli problem dotyczy 1-2 krzaków wykop je, zdezynfekuj glebę i spal te rośliny. Jeśli problem dotyczy wszystkich roślin poszukaj przyczyny. Najpierw wykop kilka sadzonek z ziemi i zbadaj ich korzenie. Jeśli są zgniłe, usuń dotknięte części, posyp cynamonem lub węglem aktywnym, które mają działanie odkażające. Zdezynfekuj dołki nadmanganianem potasu (0,5 g proszku na 100 ml wody) i posadź je ponownie. Jeśli w dołach znajdują się larwy chrząszcza lub innych szkodników, należy je wybrać ręcznie lub zalać glebę specjalnymi preparatami.

Sadzonka zrzuca kwiaty

Jeśli nie trafiłeś z terminem wysiewania sadzonek i zdążyły zakwitnąć na parapecie trzeba postępować z nimi szczególnie ostrożnie. W przypadku stresu roślina gubi kwiaty jako pierwsze.

Co robić: utrata części kwiatów nie jest krytyczna. Po kilku dniach od momentu posadzenia rośliny należy potraktować ją zgodnie z instrukcją biostymulatorem, który zmniejsza stres, wzmacnia i lepiej ukorzenia roślinę.

Sadzonki zmieniły kolor po posadzeniu

Zmiana koloru liści i łodyg w sadzonkach jest zawsze niepokojącą oznaką. Fioletowe, czerwone, szare i brązowe barwy liści informują o ostrym niedoborze niektórych składników odżywczych w glebie. Najczęściej brakuje im fosforu, potasu czy azotu, ale może też zabraknąć boru czy żelaza.

Czytaj: Objawy niedoboru poszczególnych składników

Plamy na liściach sadzonek

Pojawienie się plam o różnych kolorach i kształtach na liściach przesadzonych sadzonek może wskazywać na trzy rzeczy. Po pierwsze na brak składników odżywczych. Brązowe plamy wskazują na brak potasu, niebiesko-zielone – fosforu, czerwone – azotu.

Po drugie, niektóre owady pozostawiają również takie ślady. Na przykład pordzewiacz pomidorowy objawia się obecnością brązowych plam na łodydze i liściach, mączlik, mszyca, wciornastka, przędziorek, stonka mogą uszkadzać liście, na których pojawiają się plamy. Plamy mogą być także oparzeniami pozostałymi po kroplach wody, które spadły na liście.

Co robić: dokładnie sprawdź nasadzenia pod kątem szkodników. Jeśli nie ma śladów ich obecności, przeprowadź karmienie korekcyjne z brakującym składnikiem. Jeśli zostaną znalezione owady, podejmij działania zwalczające.

Po posadzeniu na liściach sadzonek pojawiły się dziury

Jeśli wkrótce po posadzeniu na liściach sadzonek znaleziono małe dziurki o różnych kształtach, oznacza to, że poczęstowały się nimi owady zjadające liście gąsienice czy ślimaki.

Co robić: dokładnie sprawdź sadzonki i ziemię wokół. Jeśli zostanie znaleziony szkodnik, użyj odpowiednich narzędzi do walki z nim.

Jak widać przesadzenie sadzonek do gruntu nie jest powodem do utraty czujności. Najważniejsza praca dopiero się zaczyna, a przed żniwami czeka nas jeszcze sporo pracy.

Kuruj się herbatą akacjową aby zredukować stres, ukoić nerwy, obniżyć ciśnienie i pozbyć migreny

Dlaczego środek kwiatów truskawek czernieje. 2 przyczyny uszkodzeń kwiatów