Jak dowiedzieć się, czego brakuje sadzonkom pomidorów

Uprawa sadzonek w domu to proces wymagający opieki i rozpoznawania problemów na czas.

Rośliny stosunkowo szybko reagują na niedobry potrzebnych składników lub nieodpowiednich warunków i manifestują je pogorszeniem swojego stanu.

Przy niedoborze światła wyciągają się nadmiernie w poszukiwaniu jego źródła, a przy zbyt niskiej temperaturze fioletowieją.

A jak rozpoznać braki makro i mikroelementów i jak sobie z tym poradzić?

Objawy niedoborów poszczególnych składników w sadzonkach pomidorów

Brak azotu

Kiedy sadzonkom brakuje azotu, zahamowują wzrost. Nowe liście wyrastają słabiej wybarwione, bladozielone, pozostają małe i niepozorne. Zaczynają żółknąć, wysychają na brzegach i w końcu odpadają – nazywa się to „chlorozą”. W dolnej części liście rozjaśniają się i zwijają. Łodyga staje się bardziej miękka, a na żyłach na odwrotnej stronie nagle pojawiają się niebieskawo-czerwone odcienie.

Leczenie pomidorów z chlorozy jest proste: konieczne jest karmienie ich nawozami zawierającymi azot – mocznikiem, siarczanem amonu, azotanem amonu. Pożądane jest przesadzenie sadzonki do większej doniczki.

Brak fosforu

Z powodu braku fosforu sadzonki zaczynają rosnąć wolniej, liście zwijają się w rurkę, a blaszki liściowe i łodygi nabierają fioletowego odcienia. Ogrodnicy czasami mylą niedobór fosforu, z chłodem lub z chorobami – trudno je odróżnić po wyglądzie.

Głównym powodem jest niewłaściwy wybór nawozu. Sadzonki przy braku innych objawów ustawia się w temperaturze nie niższej niż 15 stopni i karmi nawozem zawierającym fosfor.

Brak potasu

Jeśli sadzonce brakuje potasu, zaczyna chorować. Staje się bardziej podatna na drobne problemy, takie jak niewłaściwe podlewanie. Liście stają się ciemnozielone, wysychają na krawędziach i stopniowo obumierają. Podczas gdy młode liście stają się mniejsze i zwijają się.

Aby rozwiązać ten problem, musimy zastosować nawożenie nawozami zawierającymi potas, takimi jak azotan potasu czy popiół drzewny.

Brak wapnia

Przy braku wapnia wierzchołek sadzonki i końcówki młodych liści stopniowo zaczynają wysychać. W takim przypadku zaleca się nawożenie dolistne lub dokorzeniowe azotanem wapnia.

Brak żelaza

Bez żelaza sadzonkom trudno jest zachować swój naturalny kolor. Całe stają się coraz jaśniejsze od łodygi aż po same końce liści. Nieleczone mogą stać się tak jasne, że niemal białe. W takim przypadku potrzebne będą nawozy na bazie siarczanu żelaza.

Brak miedzi

Brak miedzi objawia się niebiesko-zielonym odcieniem liści oraz osłabieniem łodyg. Pierwiastek należy uzupełnić roztworami odżywczymi z siarczanem miedzi.

Niedobór magnezu

Przy niedoborze magnezu liście i sadzonki stają się kruche i łamliwe, na liściach pojawiają się najpierw żółte, a następnie brązowe plamy. Aby rozwiązać ten problem, potrzebne będzie dokarmianie dolistne azotanem magnezu.

Wiele z tych problemów w ogóle nie wystąpi o ile gleba po przesadzeniu do większych doniczek zostanie wymieniona na zasobną w składniki odżywcze i zapewnimy sadzonkom odpowiednie warunki do rozwoju.

Kluczem do sukcesu jest jednak monitorowanie wszelkich zmian i szybka reakcja, zanim roślina osłabnie w stopniu, w jakim nie da się jej uratować.

Jak sadzić fasolkę szparagową, aby zbierać ją przez całe lato?

Pietruszka wzejdzie szybko i obficie, jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad