Dlaczego środek kwiatów truskawek czernieje. 2 przyczyny uszkodzeń kwiatów

Jeśli środek kwiatów truskawek stał się czarny, podczas gdy płatki pozostają białe. Niestety owoc w tych kwiatach nie zostanie zawiązany i nie będzie z nich plonów. Czernienie kwiatów występuje z dwóch głównych powodów.

przyczyny uszkodzeń kwiatów truskawek

Powodem czernienia środka kwiatów są wiosenne przymrozki. Kwiaty truskawek są stosunkowo odporne na uszkodzenia spowodowane mrozem, gdy są jeszcze w ciasnym pąku. Pąki, które dopiero się otwierają, a zwłaszcza otwarte kwiaty, są bardziej podatne na uszkodzenia. Gdy temperatura przy gruncie spada poniżej -2 stopni, rdzeń kwiatu przemarza i czernieje.

Wielkość uszkodzeń będzie zależała od stopnia mrozu i czasu, przez jaki rośliny są na niego narażone, ale także od położenia kwiatów na roślinie. Na przykład kwiaty przysłonięte liśćmi będą mniej podatne niż te, które są całkiem na wierzchu.

Dlatego na szczęście przy lekkim przymrozku zwykle tylko część kwiatów zostaje porażonych przez chłód. Jednak może się zdarzyć poważniejszy przymrozek, który zbierze o wiele gorsze żniwo. Dlatego zawsze wiosną warto chronić truskawki przykrywając białą agrowłókniną.

Pamiętamy by zdejmować włókninę w dzień, aby owady mogły je zapylić.

Jeśli truskawek mamy zbyt dużo, by dało się je okryć, można zastosować technikę zamgławiania. Polega na tym, że gdy spodziewamy się przymrozku, wieczorem zraszamy truskawki mgiełką z bardzo drobnego zraszacza. Wówczas na ich powierzchni utworzy się delikatna warstwa lodu, która ochroni je przed uszkodzeniem.

Uszkodzone mrozem kwiaty, jeśli to możliwe, obrywamy, żeby szara pleśń nie miała z nich pożywki.

Drugi powód uszkodzenia kwiatów truskawek

Uszkodzone kwiaty to nie tylko efekt przymrozków. Kwiaty mogą ucierpieć również na skutek działalności szkodnika kwieciaka.

Uszkodzenie jest jednak inne i łatwo je odróżnić. Kwieciak niszczy kwiaty w pąkach, gdzie składa jaja. Na skutek tego kwiaty zamierają, zasychają i brązowieją. Kwieciak malinowiec to szkodnik niebezpieczny i niezwalczany potrafi zniszczyć 80% plonu. W momencie rozluźnienia pąków wykonujemy oprysk mospilanem, który jest środkiem bezpiecznym dla owadów zapylających.

7 najczęstszych problemów pomidorów po przesadzeniu do ziemi

Łuska cebuli to dobry nawóz do ogórków. Liście nie żółkną, korzeń nie gnije