Jeśli chcemy by na naszych krzaczkach wyrosły soczyste, duże i słodkie owoce, musimy je pielęgnować przez cały sezon wegetacyjny, a każdy moment charakteryzuje się innymi zabiegami.
W okresie kwitnienia jest czas na zrobienie trzech ważnych rzeczy, za które już niebawem rośliny odwdzięczą się hojnymi plonami.
Pielęgnacja truskawki w czasie kwitnienia
1. Nawodnienie
Krzew truskawki od wiosennego przebudzenia do końca owocowania całą swoją energię życiową zużywa na formowanie i dojrzewanie owoców. Dlatego w żadnym wypadku nie może im teraz brakować wody.
Wilgoć jest bardzo ważna dla truskawek, wpływa na ilość, soczystość i soczystość owoców. Skrajnie przesuszone krzaczki będą zrzucać część a nawet większość kwiatów żeby przetrwać. Jeśli chcemy obfitych plonów nie możemy dopuszczać do ich przesuszenia.
W upalne dni podlewanie podlewamy co drugi dzień ciepłą, ustaną wodą. Nie należy podlewać truskawek zimną wodą – sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i gniciu.
2. Odchwaszczanie
W okresie kwitnienia truskawek grządki truskawek są już zwykle są wyraźnie zarośnięte chwastami. Dlatego w tym czasie trzeba je ostrożnie wypielić i płytko spulchnić glebę dla lepszego dostępu tlenu do korzeni.
Truskawki w czasie, gdy kwitną zaczynają również wyrzucać dodatkowe pędy. Trzeba je usuwać, ponieważ one pobierają zbyt dużo siły i energii z rośliny, tym samym pogarszając owocowanie.
3. Nawożenie
Czas kwitnienia to przede wszystkim czas, aby truskawki nawieźć. Sposobów na naturalne nawożenie truskawek w czasie kwitnienia jest wiele. Oto przepis na najprostszy, ekologiczny i skuteczny nawóz:
1. Napełniamy 10-litrowe wiadro w dwóch trzecich pokrzywami, zalewamy je wodą, przykrywamy pokrywką i odstawiamy w ciemnym, ciepłym miejscu na 5 dni.
2. 3 jednolitrowe słoiki popiołu wsypujemy do wiadra i zalewamy wodą, mieszamy i odstawiamy na dwa dni.
Nawożenie w okresie kwitnienia
Na każde 10 litrów wody dodajemy 0,5 litra naparu z pokrzywy, 0,5 litra naparu z popiołu, mieszamy i podlewamy truskawki.
Jeszcze prostszy sposób: wymieszaj szklankę płynnego biohumusu w 10 litrach wody + 1 łyżeczka siarczanu potasu.