Ślimak nagi czarny
w

Przygotuj to rozwiązanie, a ślimaki będą omijać Twój ogród z daleka

Ogród kocha deszcz i wilgoć, bo tego potrzebują rośliny. Niestety kochają ją też ślimaki. Szczególnie pomrowia, pomrowniki czy śliniki. To ślimaki nagie, które są wybitnie żarłoczne, szybko się mnożą i potrafią spustoszyć ogród. Większość ogrodników wie, że czasem ostatnią deską ratunku jest chemia. Jednak o ile możemy zatrzymać inwazję w ostateczności obsypując granice działki, to są miejsca, gdzie absolutnie nie możemy stosować środków chemicznych. Czyli na grządkach warzywnych i w okolicach krzewów owocowych. Co na ślimaki w ogrodzie, w miejscach upraw roślin jadalnych? Jest na to jeden sposób.

Większość ogrodników chwyta za sól i posypuje żarłoki chcąc uchronić swoje uprawy. Jest prostszy sposób, niż mozolne codziennie szukanie ślimaków i posypywanie. Domowy spray czosnkowy nie tylko odstraszy nieproszonych gości, ale jest także wyjątkowo ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.

Co na ślimaki w ogrodzie

Czosnek jest znany z odstraszających właściwości, głównie ze względu na zawartość allicyny. Badania wykazały, że czosnek może być skuteczny przeciwko różnym szkodnikom ogrodowym. Domowy spray czosnkowy jest uważany za bezpieczny dla środowiska, w przeciwieństwie do wielu chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na glebę i lokalną faunę. Przygotowanie takiego sprayu w domu jest stosunkowo tanie, co stanowi ekonomiczną alternatywę dla kupnych środków chemicznych. Oprócz działania przeciwko ślimakom, spray czosnkowy może również pomagać w zwalczaniu innych szkodników, takich jak mszyce, co czyni go uniwersalnym środkiem ochronnym.

Jak przygotować domowy środek odstraszający ślimaki

  • 4-5 ząbków czosnku
  • 2 litry wody
  • Butelka z rozpylaczem lub konewka

Przygotowanie i sposób zastosowania

Wyciśnij czosnek przez praskę, zalej wodą i odstaw na dobę lub dwie. Składniki aktywne będą miały czas na uwolnienie się do wody co zwiększy moc środka.

Odcedź mieszaninę i wlej do butelki ze spryskiwaczem lub przelej do konewki bez odcedzania.
Raz w tygodniu spryskaj (lub polej) grządki warzywne dookoła. Oprysk trzeba powtórzyć po każdym deszczu.
Spray ten może przy okazji skutecznie pomóc w odstraszaniu mszyc i innych szkodników.

Wypróbuj ten ekonomiczny i skuteczny spray w swoim ogrodzie, a przekonasz się, jak pomoże chronić Twoje rośliny przed niechcianymi gośćmi.

Dodatkowo rośliny można chronić przez umieszczanie wokół nich barier i przeszkód utrudniających przedostanie się ślimaków. Wykorzystuje się do tego celu takie materiały, jak: trociny, kora i igły sosnowe, popiół, plewy jęczmienia, skorupki jajek, żwir i tłuczeń o ostrych krawędziach, wapno niegaszone, parzące nawozy mineralne (superfosfat, kainit), itp., którymi obsypuje się rośliny. Szczególnie przydatne jest wapno niegaszone, które powoduje szybkie odwodnienie i zamieranie ślimaków,
jednak po zwilżeniu przez deszcz traci swoje właściwości.

Przeczytaj również:Inne skuteczne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Źródło: Instytut Ochrony Roślin, Miniatura wpisu: smakdnia.pl