Kiedy już raz zasiedlą nasz ogród walka z nimi staje się co najmniej nierówna. Zimują w formie jaj, ale także młode osobniki mogą przetrwać zimę w ziemi. Rozmnażają się w zawrotnym tempie, są obojnakami co oznacza, że nie potrzebują nawet pary.
Uwielbiają maliny, truskawki, sałatę, kapustę, ale nie gardzą żadnymi innymi uprawami warzywnymi. Wyglądają niepozornie, poruszają wolno, a mimo to w jedną noc są w stanie ogołocić grządkę. Szczególnie groźne są dla kiełkujących roślin.
Wraz z nadejściem okresów deszczowych prawdopodobieństwo ich wystąpienia znacznie wzrasta. Żywią się liśćmi, kwiatami, warzywami i owocami. Pozostawiają po sobie nieprzyjemne ślady śluzu.
Walczyć można z nimi na wiele sposobów środkami mechanicznymi, chemicznymi i naturalnymi.
Jak radzić sobie ze ślimakami w ogrodzie za pomocą środków mechanicznych
Jeśli nie chcesz od razu zaczynać od chemikaliów, to najlepiej zacząć od prostych technik kontroli. Mimo swojej prostoty dają dobre efekty.
Zbiór ręczny
Najbardziej skuteczny będzie przeprowadzany rano. Sprawdzamy kolejno wszystkie ulubione siedliska szkodników, każdy jeden musi zostać zabrany. Najczęściej kryją się w wilgotnych, ciemnych zakamarkach, na metalowych, kamiennych lub drewnianych powierzchniach. Kamienie, deski, węże i krany do podlewania, stalowe lejki lub wiadra. Ślimaki lubią gromadzić się w cieniu roślin: w rozecie truskawek, pod liśćmi kapusty. Zebrane ślimaki trzeba wyprowadzić z dala od ogrodu, bądź nakarmić nimi kaczki.
Jeśli ogród jest przyjazny dla zwierząt to ropuchy, żaby, jeże, jaszczurki, ryjówki, drozdy, szpaki, sójki, rudziki, bażanty, kaczki, kosy, drapieżne chrząszcze żywiąc się nimi potrafią skutecznie ograniczyć populację ślimaków.
Przynęty i domowe pułapki
Zbieranie z różnych miejsc jest czasochłonne. Aby to przyspieszyć, zastawiaj pułapki z przynętą. W ten sposób można zwabić je w kilka miejsc i szybciej się ich pozbyć.
Według różnych źródeł ślimaki lubią zapach piwa. Można kupić specjalne pułapki, do których wlewa się piwo, albo płaskie naczynie. W obu przypadkach ślimaki wejdą do środka, nie będą mogły się wydostać.
Ślimaki lubią cytrusy i melony. Ich skórki stają się dobrymi pułapkami. W skórce usuniętej z połowy owocu wyciąć otwór. Połóż go wycięciem przy ziemi. Po pewnym czasie podnieś i zbierz ślimaki.
Bariera ochronna
Prosta technika zapobiegająca przedostawaniu się ślimaków na grządki. Wokół układamy pas ochronny z szorstkich lub ostrych materiałów, po których trudno się czołgać mięczakom. Pokruszone łupiny, gruboziarnisty piasek, kruszona łupina orzecha, wapno gaszone lub popiół drzewny, suche fusy z kawy, musztarda w proszku czy ziemia okrzemkowa.
Także miedź i wszelkie zawierające ją materiały jest skuteczna. Kiedy brzuch ślimaka wchodzi w kontakt z tymi powłokami, zachodzi reakcja chemiczna, która niszczy śluz.
Szkodniki nie lubią ostrych i pikantnych aromatów. Dlatego rośliny o takim zapachu można stosować jako barierę odstraszającą w szklarniach, rabatach czy pryzmach kompostu. Są to czosnek, pietruszka, wawrzyn, nagietki, rozmaryn i szałwia.
Środki naturalne
Do usuwania ślimaków stosuje się liczne środki naturalne.
Sól potasowa
Pomaga szybko usunąć ślimaki, ponieważ jest dla nich trucizną. Kilogram proszku rozpuszcza się w 10 litrach wody. Powstałym roztworem opryskuje się nasadzenia.
Do odstraszania mięczaków stosuje się również wodny roztwór amoniaku, napar czosnkowy i sól kuchenną.
Dawniej najskuteczniejsza walką ze ślimakami było hodowanie kaczek. Jedna kaczka może zjeść w ciągu jednego posiłku od 12 do 15 ślimaków, a jada 3 razy dziennie!
Chemikalia
Jeśli populacja ślimaków jest zbyt duża metody w postaci zbierania czy odstraszania nie zadziałają, użycie środków chemicznych będzie koniecznością jeśli nie chcemy stracić plonów.
Przy czym są środki silnie trujące dla ślimaków, ale także niebezpieczne dla ludzi czy zwierząt i takie można stosować tylko z dala od upraw i tylko tam gdzie nie będą miały do nich dostępu zwierzęta.
Jednak są także bardzo skuteczne środki ekologiczne, które są bezpieczne dla upraw i innych zwierząt. Zawarty w nim polifosforan żelaza hamuje wydzielanie śluzu przez ślimaki, te natychmiast tracą apetyt, przestają żerować i chowają się w ziemi, gdzie giną.
Substancja czynna ulega rozkładowi na jony fosforanowe i jony żelaza naturalnie występujące w glebie.
Takim środkiem jest preparat Vitrol Brosa.
Zapobieganie
Zwalczanie szkodników nie jest łatwe. Dobrze dostosowują się do różnych warunków i szybko się rozmnażają. Aby zmniejszyć szanse ich rozprzestrzeniania się, zaleca się stosowanie odpowiedniej profilaktyki.
Obowiązkowe kopanie wiosną i jesienią pozbawia je schronienia, w wyniku czego umierają.
Regularne pielenie redlin, koszenie terenów przyległych. Ślimaki nie lubią upałów, przeczekują je w gęstej trawie.
Usuwanie stosów śmieci, desek, zeszłorocznych liści itp., w ciepłe dni osłaniają szkodniki przed upałem. Jesienią mięczaki chowają się w nich przed zimnem.
Obecność skutecznego systemu drenażowego, który usunie nadmiar wilgoci z działki.
Ściółkowanie nasadzeń. Ślimakom najłatwiej jest poruszać się po gładkiej powierzchni. Przeszkadza im szorstkość. Ściółkowanie trocinami, igłami sosny, zmiażdżonymi skorupkami jaj, gruboziarnistym piaskiem, suszonymi pokrzywami, znacznie utrudnia im przemieszczanie.
Okresowo ściółkę trzeba przemieszać, w przeciwnym razie gromadzi się pod nią wilgoć, która przyciąga ślimaki.
Wcześniejsze sadzenie sadzonek, by miały czas na wzmocnienie przed masowym wybudzeniem i rozmnożeniem ślimaków. Dotyczy to szczególnie kapusty.
Nie dopuszczanie do nadmiernego zagęszczania upraw. Przerośnięte rośliny zapewnią cień, w którym będzie przechowywana wilgoć. Takie miejsca bardzo lubią ślimaki.
Przy zastosowaniu tych wszystkich środków na czas znacząco zmniejszymy populację szkodników.
Istnieje wiele sposobów walki ze ślimakami. Na ogół jeden nie pomoże, ale zestaw środków pozwoli się ich skutecznie pozbyć.