w

Szkoda czy korzyść: wszystko o mulczowaniu truskawek

Na początku sezonu letniego wielu ogrodników ma pytanie: czy ściółkować truskawki, czy też można tego zaniechać?

Odpowiedź jest prosta, ściółkowanie jest ważne i potrzebne, ale istotne jest by było zrobione na czas i zgodnie z zasadami.

Szkoda czy korzyść: wszystko o mulczowaniu truskawek

Ściółka przynosi truskawkom niewymierne korzyści. Nie tylko zatrzymuje wilgoć w glebie, ale także chroni płytki system korzeniowy truskawek przed przegrzaniem. I co również ważne chroni delikatne owoce truskawki, które łatwo ulegają gniciu po kontakcie z ziemią. W czasie suszy i upałów jest nieoceniona.

Jednak ułożona zbyt wcześnie może narazić krzaczki truskawek na choroby grzybowe i zgniliznę korzeni.

Konieczne jest zatem ściółkowanie wtedy, gdy jest gorąco i sucho, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej warto zdecydować się na mulczowanie choćby dopiero po zbiorach, ponieważ w tym okresie truskawki zaczynają intensywnie rosnąć i tworzyć pąki kwiatowe na kolejny rok, a bardzo ważne jest, aby właśnie w tym czasie miały dostatecznie dużo wilgoci.

Jak ściółkować truskawki

Ważne jest również prawidłowe rozłożenie ściółki: dzień przed rozłożeniem należy obficie polać dwa razy taką ilością wody co zwykle: 20 litrów wody na 1 m2. Następnego ranka wysuszoną warstwę gleby należy poluzować, a następnie przystąpić do układania ściółki.

Ściółka powinna szybko wysychać i oddychać.

Czym ściółkować

Posiekana słoma, trociny, kompost, sucha trawa, zrębki wszystko to może stanowić ściółkę dla truskawek.

Jeśli zastosujesz się do tych prostych zaleceń, truskawki odniosą ze ściółkowania same korzyści.