w

Po co w pralce są 3 przegródki? Podpowiadamy do czego służą

Chyba każdy wie o kuwecie na proszek, ale nie każdy wie, dlaczego jest podzielona na trzy przegródki.

Skrajne przedziały są oznaczone cyframi rzymskimi lub czasami literami A i B, a pośrodku w komorze C znajduje się dodatkowy wkład.

Bywa również, że zamiast w środku ta przegroda jest po prawej stronie.

Do czego służą poszczególne przegrody?

Komora z cyfrą rzymską A przeznaczona jest do prania wstępnego. Przy praniu wstępnym rzeczy prane są w wodzie z użyciem proszku, po czym woda jest wypuszczana i następuje pranie właściwe.

Niektóre pralki mają opcję namaczania i wówczas również detergent jest pobierany z komory A. Tych programów używa się do prania rzeczy mocno zabrudzonych.

Komora B jest przeznaczona na główny detergent do prania właściwego. Z tej komory pralka pobiera proszek podczas wszystkich pozostałych programów poza praniem wstępnym i namaczaniem.

Płyn zmiękczający wlewa się do komory C, a detergent z niego pobiera pralka do ostatniego płukania.

W tym systemie nie ma nic skomplikowanego, podział na przegródki, pozwala pralce pobranie detergentu zgodnie z programem prania, a środki nie mieszają się ze sobą.

Ankieta

Okazuje się, że nie wszyscy o tym wiedzą. Producenci pralek przeprowadzili ankietę na temat używania odpowiednich przegródek do odpowiednich detergentów i programów i wyniki były zaskakujące. Aż 27% użytkowników pralek nie wiedziało do czego służy przegroda na płyn zmiękczający! I aż 18 % nie rozróżniało komory A i B i używało B do prania głównego/właściwego. To akurat producenci byli w stanie przewidzieć i w większości modeli pralek podczas prania głównego pralka pobierze detergent z każdej z tych przegród.

Różnice w trybach prania

Istnieje wiele trybów prania. Dość często producenci tworzą je po to by stworzyć iluzję wielu różnych funkcji wykonywanych przez urządzenie.

Natomiast jest tylko kilka trybów rzeczywiście się różniących od siebie. A różnice polegają na:

temperaturze podgrzewania wody (zwykle od 30 do 90 stopni)

Zależnie od rodzaju tkaniny, tę informację odczytujemy z metki ubrań.

liczby obrotów bębna

Na przykład wysokie prędkości służą do wirowania i suszenia w pralce. Zasadniczo maksymalne obroty w maszynie – 1000 obr/min. Średnie do prania standardowego. Rotacja bębna podczas prania delikatnych tkanin powinna być najwolniejsza.

długości czasu prania (zależnie od stopnia zabrudzenia – jeśli mamy bardzo brudne rzeczy dobrze je uprać wstępnie i tę brudną wodę wypuścić i dopiero wówczas pobrać czystą wodę, w której w wyższej temperaturze pralka rozprawi się z pozostałym zabrudzeniem)

ilości cykli płukań (zależnie od ilości wsadu).

A ty wiedziałeś do czego służy każda z komór?

Miniatura wpisu: freepik.com