Jak prawidłowo zbierać sok brzozowy i jak go konserwować

Sok brzozowy tzw. oskoła to niesamowity napój, który można uzyskać tylko wczesną wiosną. Ma niezwykle użyteczne właściwości (wzmacnia układ odpornościowy, oczyszcza krew, dobrze wpływa na stawy itp.), oraz wspaniały niezapomniany smak. Doskonale nawadnia organizm, bogaty w witaminy i minerały oraz flawonoidy.

Ruch soków w brzozach zaczyna się gdzieś w połowie marca, przychodzi wraz z ciepłymi dniami, kiedy pąki puchną. Zatrzymuje się po 2-3 tygodniach, wraz z pojawieniem się pierwszych liści. Aby dowiedzieć się, czy nadszedł czas, aby zacząć zbierać, wystarczy nakłuć brzozę cienkim szpikulcem nie grubszym niż palec, a jeśli natychmiast pojawi się przezroczysta kropla, nadszedł właściwy czas.

Jak prawidłowo zbierać sok brzozowy

Największe „zbiory” soku uzyskuje się od 10 rano do 18, kiedy ten aktywnie się porusza.

Sok można zbierać tylko z brzóz rosnących na terenach przyjaznych środowisku, z dala od miasta, dróg itp. Od zdrowych drzew z rozwiniętą koroną.

Trzeba pamiętać by tak korzystać z dobrodziejstw drzewa, aby go nie nadwyrężać. Im młodsze drzewo, tym mniej można je obciążać. Przy średnicy pnia 20-25 cm można zrobić tylko jeden otwór, przy 25-35 – dwa, przy 35-40 – trzy, ponad 40 – cztery. Ale im cieńszy, tym lepiej.

W ciągu dnia brzoza może nam dostarczyć od 1 do 7 litrów soku, ale lepiej traktować je ostrożnie, nie odbierając im zbyt wiele. Dlatego nie zaleca się pobierania z drzewa więcej niż 2-3 litry.

Uwaga! Absolutnie zakazane jest nacinanie pnia w kształcie litery „V” siekierą w celu zebrania soku – dzięki tej metodzie drzewo prawie na pewno zachoruje, a nawet umrze.

Na wysokości około pół metra od ziemi, nacina się delikatnie korę, a następnie wierci się otwór od dołu na głębokość 2-5 cm

Następnie w otworze umieszcza się rurkę z aluminium, tworzywa sztucznego lub kory brzozowej, a pod nią umieszcza się naczynie do zbierania soku.

Do otworu można również włożyć plastikową słomkę.

Po zebraniu soku otwory, do których mogą wnikać bakterie chorobotwórcze, należy zamknąć woskiem, mchem lub korkiem.

Przezroczysty słodki sok brzozowy można przechowywać przez kilka dni w lodówce, ale potem zacznie fermentować, więc ten, którego nie wypijesz w tym czasie należy przetworzyć lub zakonserwować.

Przetwarzanie lub konserwacja

Kwas brzozowy przygotowuje się następująco: Napełnij pojemnik sokiem z brzozy i dodaj do niego 5 g drożdży, 1 łyżeczkę cukru na każdy litr soku i 3-5 białych rodzynek. Postaw w ciepłym miejscu, po 2-3 dniach rozpocznie się fermentacja, będzie piana i syczenie, a potem pora nalać orzeźwiający kwaśny napój do butelek i odstawić w chłodne miejsce.

Sok można zakonserwować podgrzewając go do 80 stopni w emaliowanym naczyniu, następnie przelać do szklanego pojemnika, pozostawiając na górze trochę powietrza i zamknąć. Pod koniec 20 minut pasteryzować w wodzie o temperaturze 85 stopni.

Miniatura wpisu: freepik.com

Jelita to drugi mózg – fascynująca i przydatna informacja dla zdrowia

Plusy i minusy grządek podwyższonych