Grządki podwyższone stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Dzięki ich zastosowaniu ogród wydaje się bardziej uporządkowany i zorganizowany, oczyszczanie z chwastów łatwiejsze, a nieurodzajna gleba jaką dysponujemy na działce nie jest w tym przypadku przeszkodą w osiąganiu bogatych plonów.
Jednak grządki podwyższone mają też swoje wady i trzeba je rozważyć decydując się na takie rozwiązanie.
Zalety wysokich grządek
Gryzonie
Wysoka grządka to konstrukcja przypominająca donicę. Może być w różnych kształtach, choć na ogół bywa prostokątna, może mieć dowolną wysokość od kilkunastu centymetrów do nawet metra. Obrzeże może być wykonane z różnych materiałów. Na jej dnie mocuje się metalową siatkę przeciw gryzoniom, a następnie wypełnia podłożem do uprawy.
Skład gruntu, można więc dowolnie dobierać do roślin, które w nim będą, a gryzonie nie zniszczą naszych upraw.
Wygoda
Wysokie grządki są wygodniejsze, ponieważ sadzenie roślin wymaga minimalnej pracy. W okresie wiosennym rośliny na grządkach podwyższonych z reguły szybciej kiełkują i kwitną.
Pielęgnacja upraw. Wysoka grządka znacznie zmniejsza ilość potrzebnej pracy, a także pozwala na wygodne zbiory.
Wygoda w odchwaszczaniu. W podwyższonych grządkach chwastów jest mniej i łatwiej je usunąć.
Nieurodzajny grunt
Grządki podniesione można założyć mając gliniastą lub piaszczystą ziemię.
Taka konstrukcja sprawia, że gleba nie jest deptana więc nie zakłóca się cyrkulacji powietrza. To sprawia, że korzenie są lepiej dotlenione, a rośliny zdrowsze i odporniejsze.
Wady wysokich grządek
Koszt
Przygotowanie podwyższonych grządek wiąże się z większym kosztem materiału na obrzeże i wypełnienie.
Wysuszanie
Główną wadą jest oczywiście szybka utrata wilgoci. Grządki podwyższone o wiele szybciej wysychają. Dlatego warto rozważyć nawadnianie kroplowe, zwłaszcza jeśli ogródek jest na działce, na której nie mieszkasz.
Ogrodnicy mieszają ziemię z trocinami, które z kolei dobrze zatrzymują wilgoć. Wierzch można wyłożyć słomą, która zapobiega wysuszaniu.
Przemarzanie i choroby
Jedną z wad wysokich grządek jest to, że są one bardziej narażone na przemarzanie.
Niestety łatwiej rozprzestrzeniają się też w wysokich grządkach choroby grzybowe. Pamiętaj o dokładnym zdezynfekowaniu gleby, ponieważ istnieje ryzyko szybkiego rozmnażania się różnych niekorzystnych chorób.
Podsumowując, grządki podwyższone to niejednoznaczny wybór i zależy od wielu indywidualnych czynników. W ich wyborze nie kieruj się modą, ale własnymi preferencjami. Nie wybieraj grządek podwyższonych jeśli nie bywasz na działce codziennie i nie możesz kontrolować wilgoci, ponieważ w tym przypadku ryzyko utraty plonów jest wysokie.