Co roku nabierałam się na tę samą marketingową sztuczkę: kupowałam bujnie kwitnącą petunię, przynosiłam do domu i juz tylko przyglądałam się bezradnie jak w ciągu kilkunastu dni usycha…
Aż w końcu dowiedziałam się, że można temu zaradzić.
Wystarczy użyć tajnych domowych środków zaradczych. Trzy proste domowe nawozy – a nawet mała kępka na całe lato zamieni się w prawdziwy kwiatowy bukiet, a piękne petunie (białe, różowe, bordowe, jaskrawoczerwone, fioletowe) staną się bujną ozdobą balkonu i rabat.
Karmienie petunii: rodzaje nawozów
Wszystkie rodzaje nawozów dla petunii można podzielić na dwie grupy: podstawowe i dodatkowe.
Podstawowe – azotowe – stosowane w pierwszym etapie tworzenia roślin, zawierające fosfor dla systemu korzeniowego, a dodatkowe to przede wszystkim potas dla bujnie kwitnących kwiatów petunii.
Kiedy i czym karmić petunie?
Ważne: petunie najlepiej wysadzać w pochmurny dzień, wówczas lepiej się zakorzenią. Rośliny te nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza podczas adaptacji do nowych warunków. Po przesadzeniu należy je dokarmić nawozem i trzeba to zrobić w trzech etapach.
Etap pierwszy: 5-7 dni po wysadzeniu do gruntu lub doniczki na zewnątrz. Stosuj dodatki zawierające azot, aby zwiększyć ilość i jakość zawiązków kwiatów oraz masy wegetatywnej. To karmienie można powtórzyć po 10 dniach.
Etap drugi: 10 dni po zakończeniu pierwszego etapu, żeby pobudzić kwitnienie i zapobiec gniciu.
Etap trzeci: 7 dni po zakończeniu drugiego etapu. Użyj nawozów fosforowych, aby wzmocnić system korzeniowy.
Na każdym z powyższych etapów można, a nawet trzeba zastosować domowy nawóz do petunii.
Trzy rodzaje nawozu dla petunii.
Pokrzywa. Całkowicie zastępuje gotowe nawozy zawierające azot. Weź 0,5 kg pokrzywy i zalej 10 litrami wody. Zostaw na dzień, odcedź i podlej każdą roślinę powstałym płynem (ok 0,5 litra na jedną roślinę).
Kwasek cytrynowy. Zapobiega żółknięciu liści rośliny. Wsyp 10 g kwasku cytrynowego do 10 litrów wody i podlej korzenie 500 ml roztworu.
Drożdże. Mogą zastąpić związki zawierające fosfor. Weź 10 g suchych drożdży i 2 łyżki cukru i rozpuść w 10 litrach wody. Pozostaw do odstania w ciepłym miejscu przez dwie godziny. Zużyj 10 litrów na 5 metrów kwadratowych gleby.
Karmienie petunii tylko jednym rodzajem nawozu nie pozwoli uzyskać naprawdę bujnych kwiatów: pędy pozostaną małe i rzadkie, korzenie słabe, a kwiatów powstanie zaledwie kilka. Konieczne jest nawożenie całościowe. Tylko ono pozwoli zadbać o wszystkie potrzeby petunii, która odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.