w

Pietruszka wzejdzie szybko i obficie, jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad

Trudno w to uwierzyć, ale wielu ogrodników nie lubi uprawiać pietruszki.

Narzekają, że nasiona słabo kiełkują, a jak wykiełkują to pietruszka nie rośnie i szybko zagłuszają ją chwasty.

W nasionach pietruszki, podobnie jak w nasionach kopru, znajduje się duża ilość substancji hamujących kiełkowanie, zwanych inhibitorami kiełkowania. Szczególnie w nasionach świeżych zebranych w zeszłym sezonie.

Stąd pierwsza tajemnica – lepiej wziąć do siewu dwuletnie, a nawet trzyletnie nasiona.

Ogrodnicy często sieją koperek i pietruszkę na zimę. Jesienne deszcze i wiosenne topniejące śniegi wpływają na strukturę chemiczną substancji hamujących kiełkowanie, powodując ich rozpuszczenie lub rozkład. Nasiona wtedy kiełkują szybciej.

Dlatego na przykład koperek skutecznie i łatwo rozsiewa się sam, a wysiewany na starannie przygotowanym miejscu, słabo lub wcale.

Jak poprawić kiełkowanie nasion

Drugi sekret polega na tym, że jeśli mamy do dyspozycji tylko świeże nasiona, muszą zostać pozbawione substancji hamujących kiełkowanie.

Możemy zastosować 2 metody.

Pierwszą z nich jest moczenie w czystej wodzie przez jeden dzień. Tak przygotowanych nasion, po delikatnym osuszeniu (dla ułatwienia wysiewania) należy użyć natychmiast po namoczeniu. Trzeba pamiętać, że nie nadają się już do przechowywania.

Drugim sposobem jest moczenie nasion w nadtlenku wodoru. Używamy do tego 3% nadtlenku wodoru (wody utlenionej). Wystarczy zanurzyć je na 15 minut.

Spotykana jest także metoda moczenia nasion w alkoholu. Należy je umieścić w worku płóciennym i zanurzyć w szklance z 40% roztworem spirytusu na 10 minut. Po moczeniu dokładnie płuczemy nasiona i od razu wysiewamy. Trzeba pamiętać, że zbyt długie moczenie, może prowadzić do uszkodzenia błon komórkowych i zniszczenia nasion.

Niezaprawione nasiona kiełkują 2, a nawet 3 tygodnie. Odpowiednie przygotowanie może skrócić ten czas do zaledwie kilku dni.

Kiedy siać pietruszkę

Pietruszka to roślina uprawna, którą można wysiewać od kwietnia do sierpnia, a nawet w listopadzie (siew ozimy). Pietruszka, zasiana na zimę, pojawi się już w kwietniu.

Wielu ogrodników zostawia pietruszkę na drugi rok. Wschodzi naprawdę szybko, ale jest gorszej jakości. Liście są szorstkie i nie tak aromatyczne. Ponadto taka pietruszka szybko kwitnie.

Aby uzyskać wszystkie najcenniejsze walory pietruszki najlepiej wysiewać ją co roku.

Jak siać pietruszkę

Jeśli zasiejemy nasiona umieszczając je w ziemi, pojawi się mniej niż połowa. Dlatego lepiej, aby kiełkowały w świetle.

Robimy rząd o głębokości około 2 cm. Polewamy ziemię wodą. Siejemy nasiona i nie przysypujemy ich ziemią, ale przykrywamy folią. Nasiona trzymamy tak przez 2 tygodnie. Światło, ciepło i wilgoć szybko spełnią swoje zadanie. Dzięki tej metodzie wykiełkuje 80% nasion.

Co lubi pietruszka?

Uprawiając pietruszkę należy wziąć pod uwagę, że lubi żyzne gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, odpowiednie podlewanie i nawożenie. Pietruszka dobrze reaguje na rozcieńczony obornik kurzy.