w

Rozlej na ziemi przed sadzeniem sadzonek, gleba będzie jak nowa, a zbiory wyjątkowe!

Produkty biologiczne stają się coraz bardziej popularne w ogrodnictwie. Niezawodnie pozbywają się szkodników, bakterii, grzybów, a glebę wzbogacają w pożyteczną mikroflorę.

Naturalne środki nie szkodzą środowisku, są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, a przynoszą nieocenione korzyści.

Czym są grzyby Trichoderma

Grzyby Trichoderma są pożytecznym antagonistą glebowym występującym w glebach bogatych w materię organiczną. Przetwarzają resztki roślinne, pasożytują na grzybach chorobotwórczych, poprawia strukturę gleby.

Mają potrójne działanie jako:

  • środek grzybobójczy. Jako „drapieżnik” grzybowego świata zwalczają patogeny chorób grzybiczych i bakteryjnych. Substancje uwalniane przez pożytecznego grzyba mają szkodliwy wpływ na patogeny. Chronią rośliny ogrodowe i warzywne przed mączniakiem prawdziwym, plamami, gniciem, zarazą.
  • biostymulator dla roślin. Aktywuje silny wzrost upraw ogrodniczych poprzez stymulację produkcji płynu komórkowego. Wchodząc w symbiozę z korzeniami roślin poprawia ich odżywianie. Znacząco wzmacnia odporność roślin, przez długi czas są mniej podatne na choroby, dobrze odporne na niekorzystne warunki.
  • aktywator gleby. W glebie trichoderma przetwarza złożone związki organiczne. W efekcie rozkładają się na proste substancje dostępne dla roślin. Ponadto mikroorganizmy biorą udział w tworzeniu próchnicy. Sam grzyb nie jest nawozem, ale przyczynia się do poprawy żyzności gleby.

Trichoderma to grzyby mikroskopijne, które są rozprzestrzenione na całym świecie. To saprotrofy występujące w glebie, w gnijącym drewnie lub na innych grzybach. Gdy ilość tego grzyba spada, grzyby chorobotwórcze mają tendencję do zajmowania „wolnego” miejsca w glebie.

Najpopularniejszymi środkami biologicznymi zawierającymi trichodermę są trianum, trichofit, trichoplant, trichoderma.

Jak stosować grzyby Trichoderma w ogrodzie i ogródku warzywnym?

Weź 1 łyżeczkę proszku (lub 2 tabletki) i rozpuść w 10 litrach wody (niektóre preparaty są płynne, a niektóre mogą być mieszankami dlatego kieruj się przede wszystkim instrukcją użycia podaną na opakowaniu). Dodaj 3 łyżki cukru, aby aktywować mikroorganizmy żeby zaczęły się rozmnażać. Dodaj dowolny złożony nawóz mineralny (azot-fosfor-potas) zgodnie z instrukcją na opakowaniu (tak jak w przypadku zwykłego nawożenia upraw ogrodowych).

Wymieszaj roztwór i pozostaw na 5-7 dni w ciepłym miejscu. W tym czasie mikroorganizmy będą się rozmnażać.

Po tym czasie rozcieńcz 1 szklankę mieszanki w 5 litrach wody, na kilka dni przed sadzeniem polej dużą ilością ziemię. Absolutnie wszystkie uprawy w ogrodzie będą wdzięczne za takie nawożenie!

Zabiegi z trichodermą powinny odbywać się w rękawiczkach, nie należy używać pojemników na żywność do przygotowania roztworu.

Zastosowanie trichodermy ochroni uprawę przed chorobami grzybowymi. Rośliny będą rosły i rozwijały się lepiej, a gleba zostanie wzbogacona.

Miniatura wpisu: yutube.com/General’skiy sad